Jak se chová pes, který je závislý na svém páníčkovi?
6.1.2019 23:27
Robert Panocha
Často daná úzkost nastává i při příliš brzkém odstavení štěněte. Jestliže se vám už několikrát stalo, že jste šli pouze do obchodu a než jste se stihli vrátit, váš chlupatý miláček rozházel po celé kuchyni odpadkový koš, roztrhal polštář na sedačce nebo udělal nějakou jinou neplechu, objevila se u něj nejspíše úzkost z odloučení.
Úzkost z odloučení je docela složitý stav, který je možné naštěstí řešit. Obrňte se ale trpělivostí, nicméně na konci dlouhé cesty vás čeká pejsek, jenž už nebude dělat naschvály, když zajdete jen do obchodu anebo na návštěvu k sousedům.
Jaké příznaky se při úzkosti z odloučení objevují?
· Pejsek močí a kálí na nevhodných místech.
· Destruktivně kouše a škrábe.
· Příliš mnoho štěká a kňourá.
· Nechce jíst a pít.
· Kouše sám sebe, případně se olizuje.
Jakmile se páníček vrátí domů, většinou ho dlouho vítá, protože je nadšením bez sebe, že je opět u něj. Pokud však váš chlupatý mazlíček dělá některou z výše uvedených věcí, netrestejte ho, protože to není vhodné řešení, jak situaci řešit. Důležité je zaměřit se na příčinu, proč vůbec pes něco takového dělá. Trestání by příčinu neřešilo.
Jak situaci řešit?
Jestliže hledáte způsob, jak snížit závislost a úzkost vaše psa, tak byste ho měli naučit na to, že lidé prostě z domu odcházejí, a potom také přicházejí. Zapomeňte na zdlouhavé loučení, neboť se tím jen úzkost čtyřnohého miláčka zhorší. Po příchodu domů ho vítejte až v okamžiku, kdy se uklidní.
Ideální je obrátit se na specializovaného odborníka, jenž se zaměřuje na chování a cvičení psů. Poradí vám, jak se v dané situaci chovat a jak zmírnit úzkost psa, abyste nepřišli opět domů a neviděli všechno roztrhané a roztahané.