Jak předcházet pokousání dítěte psem
27.10.2021 21:07
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/Nicole Miranda
Noční můra všech chovatelů – pes zaútočí na dítě. Jak se tomu vyhnout? Jde to vůbec? Přinášíme pár tipů, jak se pokousání vyvarovat.
Nikdo z nás si to nechce ani představit, že by jeho chlupatý miláček mohl něco udělat dítěti. Bohužel se to stává a ať bereme psa sebevíc jako součást rodiny, je to stále zvíře a nikdy nevíme, co se může stát. Držet je však od sebe v totální izolaci není řešení. Naopak se může situace vymknout, protože jednou se přece jen potkají. Lepší je psa řádně připravit, pracovat s ním a také poučit a „vycvičit“ děti. Když budou obě strany včas nachystány a seznámeny, riziko kousnutí bude minimální, bohužel však nezmizí docela. Co tedy dělat pro bezpečnost psů i dětí?
Čtení signálů
To, že vaše dítě má o psa zájem, je samozřejmé. Vždyť je to obživlý plyšák, a to si přece říká o obejmutí, pohlazení a pomuchlání. Taky je stejně velký jako samo dítě, a tak je to přece ten nejlepší parťák na hraní. Navíc není tak zaneprázdněn jako máma nebo táta, a tudíž má čas si s dítětem hrát. Nemusíte bránit jejich kontaktu neustále a držet je daleko, daleko od sebe. Většina psů je velmi tolerantních a nechají si toho hodně líbit. Důležité ale je, naučit dítě číst varovné signály, kdy už toho má pes dost a není daleko od kousnutí. Znalost této řeči psího těla zaručí dostatečný čas na vzdálení se, ukončení hry či naopak nepřibližování se. Zpozorněte pokud:
Pes se dělá větším – pes nafukuje hruď, stojí strnulý v pevném postoji, srst má naježenou, to jsou znaky optického zvětšování svého těla, aby vypadal větší. Velikost totiž ve zvířecím světě určuje, kdo obědvá a kdo bude obědván. Pokud se takto chová váš pes, značí to obraný postoj a připravenost zaútočit. Je na čase se rychle uklidit pryč.
Pes se dělá menším – pes se přikrčuje, má stažené uši a ocas mezi nohama, nenavazuje oční kontakt, to vše dělá psa menším, než ve skutečnosti je. Jde především o projevy strachu a úzkosti a takto vystrašený pes se bude bránit, dokud se neocitne zase v bezpečí. Rozhodně to není signál ke hře, strachová agrese je navíc mnohem častější než ta dominantní. Raději by dítě mělo v klidu a pomalu opustit psův prostor a dopřát mu čas na uklidnění.
Mručení – vrčení se zavřenou tlamou nebo také hrdelní bručení, i takto dává pes najevo své varování a nelibost se situací. Často to bývá, pokud dítě naruší jeho prostor nebo pokud pozornost dítěte už přesahuje únosné meze. Po tomto vrčení následuje vyštěknutí, letmé cvaknutí nebo v nejhorším případě kousnutí. Proto je jakýkoli zvukový projev dobrým ukazatelem nespokojenosti psa a je na čase věnovat pozornost něčemu jinému.
foto: pixabay.com/Stephen Chantzis
Socializace
Není to žádnou novinkou a ve výchově psa je socializace se zvířaty,s lidmi a se vším, s čím se bude v životě potkávat, to nejdůležitější. Zvykejte psa na ostatní psy, berte ho na cvičák či do psí školky, jak nejdřív to půjde. Ve smečce se totiž velice rychle naučí, co si smí dovolit, co ne, co je správné chování a co nežádoucí, nemluvě o následcích. Naučí ho to jak cvičitel, vy, ale především ostatní psi, hlavně ti starší. Štěně je jako houba, učí se správným návykům od zkušenějších psů velice rychle. Stejně tak se snažte brát psa od malička mezi lidi, mezi různé typy lidí, do různých míst a situací, do davů i do přátelských skupin. A neméně důležité je zvykat je na děti. Ideálně od štěněte, kdy případná drsnější hra nebude mít velký následek a dítě i pes se naučí, jak spolu žít. Zvykem a časem se dá odstranit i strach z dětí, kterým někteří psi prostě trpí, neboť nerozumí tomu, proč je dvounožec najednou tak malý, není mu rozumět, sotva chodí a furt by na ně šmatlal. Správně socializovaný pes s výcvikem na základě odměn, nikoli trestů, je vyrovnaným zvířetem, které se nepotřebuje bezdůvodně bránit kousáním.
Respekt
Naučte své dítě správnému přístupu k chlupatému členu rodiny. Někteří psi jsou velmi tolerantní, dalo by se na nich dříví štípat a děti je využívají nejen jako mazlíčky, ale také jako prolézačky, pytle na ležení či bouchání, pokusné stroje anebo lano na přetahování. Ale ne každý pes je na takové zacházení zvědavý a děti musí pochopit, že je to živý tvor, kterého tahání za ocas prostě bolí. Veďte dítě k jemnému a trpělivému zacházení se zvířaty, k tolerování jejich nálad a nesouhlasu s jejich chováním. Nedovolte jim agresivní výstupy vůči psu, mohlo by to pokazit vztahy a náprava je velice dlouhá a náročná. Nezapomínejte, že děti opakují vše po vás, a to, co vy berete jako hru či výchovný pleskanec, nemusí být od dítěte psem tolerováno. Také je dobré naučit děti, kdy je pes raději sám a nestojí o pozornost ani společnost – když jí, když spí, když kojí štěňata apod. S respektem na všech stranách docílíte spokojené a klidné domácnosti.
foto: pexels.com/Katya Wolf
Bránit se útoku
Pes i dítě mohou být poučeni a spokojeně žijí pospolu, ale útok nemusí přijít od domácího chlupáče. Česká republika je vyhlášena množstvím psů v domácnostech a zdaleka ne všichni mají správnou výchovu a socializaci. Proto je dobré naučit své dítě co dělat v případě napadení. Ideální je klidně stát a zaujmout obraný postoj. Ruce jsou spojeny a drží se před obličejem, nohy rozkročeny, aby bylo pevné těžiště, hlava sklopená za rukama a oči pozorují chodidla. V takovémto postoji, kdy se dítě nehýbe a nevydává žádný zvuk je silně pravděpodobné, že pes ani útok nedokončí a pokud ano, následky budou minimální. Pokud dojde ovšem ke sražení k zemi, je nutné schoulit se do klubíčka a chránit si krk a hlavu rukama.
Kastrace
Pokud máte silně dominantního psa, řešením může být i kastrace. Pes se zklidní a není zdaleka tak nepředvídatelný jako hormony poblázněný puberťák. Kastrace může sloužit jako prevence agrese a nepředloženého chování, nemluvě o zdravotních benefitech. Ale neznamená to, že hned všichni musí běžet nechat psy kastrovat, aby náhodou nenapadli děti. Bohužel takto samospásné to není, a naopak můžou být i případy, kdy se vztahy a agrese zhorší. Přece jen, je to zásah do těla a ten s sebou přináší jak klady, tak i zápory.
foto: pixabay.com/Karen Warfel
Ať už máte psa a čekáte lidský přírůstek do rodiny nebo je to naopak, věnujte oběma stranám dostatek času a pozornosti a taky dostatek tréninku a přípravy. Když nikdo nebude překvapený, je velká šance, že se nic nestane. Ale každopádně nenechávejte děti a psy bez dozoru a o samotě. Můžete mít nejhodnějšího čtyřnohého parťáka na světě, ale nehody se stávají, a i když to nikdo neudělá schválně, dopady jsou velké, bolestivé a nestojí za to. Pokud ale všemu dáte potřebný čas a pozornost, stanou se z dětí a psů ti největší parťáci a žádná vylomenina jim nebude cizí.
Zdroj informací:
https://puppytoob.com/tips-to-prevent-your-child-from-getting-bitten-by-a-dog/