Jak naučit štěně, aby se venčilo venku

Datum:
25.6.2019 07:30
Autor:
Jana Klouparová
Kategorie:
Vývoj štěněte,

Existuje několik způsobů, jak svého psa můžete od mládí trénovat. Dnes to vezmeme pozitivní formou hry. A to i v případě, že máte psa v bytě či domě bez zahrady. Pamatujte však, že nejdůležitější je vaše píle a důslednost.

 

Vymezte štěňátku prostor 

Ať už v malém či velkém bytě, musíte svému novému kamarádovi vymezit prostor, ve kterém bude setrvávat, než se vrátíte z práce domů. Existují i různé klece na psy. Na první dobrou zní toto spojení hrůzostrašně, avšak když svému psovi dopřejete dostatečně velkou klec, ve které bude mít vhodný prostor (a opravdu se dají koupit dostatečně velké klece i pro velká plemena), a naučíte ho, že klec není za trest, ale prostor pro odpočinek, pak máte z půlky vyhráno. Stejně tak můžete vymezit prostor jedné místnosti, například kuchyně, kde nemáte koberec, pro případné nehody v podobě loužiček. Psa postupně učíte samostatnosti právě v tomto vymezeném prostoru a oba se učíte trpělivosti. Na místa, kde je možné, aby si pes ulevil, dejte nějakou hadru či kousek umělého trávníku.

 

Pravidelné vycházky jsou naprostou nezbytností 

I když má pejsek vymezený prostor, pro odpočinek a pro čas strávený, než se vrátíte odkudkoliv, měli byste mít na paměti, že za ním musíte v průběhu dne pravidelně chodit a venčit ho. Jedině tak ho naučíte trpělivosti, že se brzy zase vrátíte a také tomu, že se postupně naučí venčit venku, nikoliv doma.

 

Motivujte svého nového kamaráda hlasem i dobrůtkami  

Vřelou pochvalu za správně provedený úkon, a to i za vyprazdňování venku na zahradě, nebo v parku, podpoříte nejenom veselým a hravým hlasem (nebojte se tuto formu pochvaly zveličovat, účel světí prostředky), ale také pamlsky, které většina pejsků ocení. Není od věci trénovat před tím, než dostává pejsek najíst, aby měl chuť a motivaci lépe pracovat.

 

Vynechte křik a hrubé tresty 

Přijdete-li domů a najdete tam v lepším případě loužičku, zkuste zachovat klid a na psa nekřičet. Ani namáčení čumáku do loužičky v tuto chvíli nepomůže. Pes si to zpětně nespojí a hrubý přístup by naopak mohl psa vést k opačnému efektu. Někteří psi se pak začnou automaticky schovávat, nebo dokonce po sobě jíst exkrementy, jen aby se vyhnuli trestu. Pozitivní motivace udělá více užitku než si myslíte. Až přijdete domů a najdete nepříjemné nadělení, zachovejte klid a vezměte štěně na procházku. Nic netrvá věčně a dřív nebo později se každé štěně naučí močový měchýř ovládat natolik, aby vydrželo, než přijdete.

 

Po probuzení i po jídle 

I přesto, že bydlíte v pátém patře, nebo jste si pořídili štěně na zimu, je nezbytné chodit v pravidelných intervalech se štěňátkem ven. Zpravidla tito malí tvorečkové čůrají po každém probuzení i po každém jídle. Máte tak alespoň malý manuál na to, kdy s novým kamarádem vyběhnout alespoň na pár minut ven před dům.

 

Na závěr doplníme jeden tip navíc, a to, abyste si na první dva týdny soužití s novým členem rodiny vzali dovolenou. Lépe se tak sžijete a naučíte společnému režimu.