Jak chránit psa před klíšťaty

Datum:
15.4.2021 21:14
Autor:
Jiřina Houžvičková

Zdroj.pixabay.com/JACLOU-DL

Venku se začíná oteplovat a kromě rostlin se probouzí i paraziti. Jedním z nich jsou právě klíšťata, která dokáží nadělat pěknou paseku.

Zdroj.pixabay.com/947051

Pokud na vašem mazlíčkovi najdete klíště, je potřeba ho co nejdříve celé vyndat. Klíšťata neohrožují pouze psa, ale i vás. Je dobré začít vašeho mazlíčka chránit dřív, než na něm klíště najdete. Každému vyhovují různé druhy prevence. 

  1. OBOJEK

Asi nejznámější prevence proti parazitům. U těchto obojků rozhodně nešetřete a kupte raději kvalitnější. Obojek psovi nasaďte tak, aby ho neškrtil. Přečnívající konec ustřihněte, aby ho pes nekousal. Hlídejte případnou alergickou reakci. 

  1. SPREJE A ŠAMPÓNY

Na trhu se objevuje několik druhů kosmetiky proti parazitům a je vhodné je kombinovat.

  1. TABLETKY

Tableta, která se psovi dává cca 1x za měsíc a účinkuje jak na klíšťata, tak blechy. Rychlé a snadné řešení, ne každý je však zastáncem těchto tablet. Ideálně se poraďte se svým veterinářem.

  1. SPOT-ON

Roztok, který se aplikuje psovi na kůži. Účinkuje většinou měsíc a seženete ho v lékárně nebo u veterináře. 

  1. PROHLÍDKA

Psa pravidelně kontrolujte. Zaměřte se především na kůži kolem uší, krku a podpaží, ideálně hned po příchodu z každé procházky.

  1. PÉČE O ZAHRADU

Pokud váš pes tráví čas na zahradě, je dobré udržovat zarostlé plochy v upraveném stavu, protože i tam může pes klíště chytit. 

  1. VENČENÍ

Nenechávejte psa běhat ve vysoké trávě nebo v lese. Tam číhají klíšťata nejčastěji. 

zdroj: pixabay.com/Mylene2401

 

U  lidí i u psů je třeba po odstranění klíštěte kůži vydezinfikovat. Pokud máte pocit, že pes není v pořádku, navštivte veterináře.