I psi se rádi opalují. Jak je chránit před spálením a kdy je sluníčka už moc?

Datum:
26.5.2022 14:08
Autor:
Jana Klouparová

foto: pixabay / Alexas Fotos

 

Čeká vás delší pobyt na slunci nebo se váš pes jednoduše rád vyvaluje na zahradě na sluníčku? I psi vnímají opalování jako příjemný proces. Je však potřeba hlídat určité meze, protože i ty mohou ukazovat na zdravotní problém psa.

Nejvíce ohrožení jsou naháči a jedinci světle zbarvené srsti, u kterých je méně pigmentu než u tmavých psů. Podobně jsou na tom i psi s hustou srstí, kteří jsou v ohrožení po delším ležením na slunci, kdy může dojít k přehřátí organismu. Je však důležité vnímat i to, v jakou denní dobu se na slunci váš pes pohybuje, kdy jsou paprsky nejvíce intenzivní a naopak.

PROČ SE PSI OPALUJÍ

I psi si dopřávají potřebnou dávku vitamínu D, který vytváří reakce UV záření na jejich kůži. U psů však díky srsti nedochází k takovému vstřebávání, jako by bylo potřeba, proto se po opalování očišťují olizováním a vstřebávají tak vitamín D tímto způsobem. I pro psy je vitamín D velice důležitý pro správný růst a vývoj kostí a také pro správné ovládaní svalů. Pokud jej nemají dostatek ve stravě, rádi se sluní a získají ho tak jiným způsobem. Nedostatek vitamínu D může být ukazatelem řídnutí kostí či jiných zdravotních problémů, proto pokud se váš pes často opaluje na sluníčku, bylo by vhodné jeho zdravotní stav ověřit u veterináře.

OPALOVACÍ KRÉM I PRO ČTYŘNOHÉ

U již zmíněných psů bez srsti, tzv. naháčů je ošetření kůže před procházkou na ostrém slunci nasnadě. A nejedná se jen o psy, stejně jsou na tom i kočky bez srsti. Opalovacích krémů pro psy je dnes již celá řada, takže nemusíte nutně používat svůj ochranný krém, ale koupit vašemu Alíkovi jeho vlastní. Nezapomínejte ani na solární dermatitidu, na kterou někteří jedinci rovněž trpí. Základem je kvalitní ochrana před sluncem. Pokud dojde u starých nebo světlých psů, například dalmatinů ke spálení kůže, je potřeba ji nechat ošetřit veterinářem, který v některých případech kromě dezinfekčního roztoku předepíše i antibiotika.

JAK PSA CHRÁNIT PŘED SLUNCEM A PŘEHŘÁTÍM

Přes léto vybírejte denní dobu pro výlety ráno nebo večer, kdy slunce tolik nepálí a vzduch je chladnější. Vnímejte projevy svého psa, kdy se hodně zadýchává, potřebuje se zastavit a odpočinout. Dává tím najevo, že mu není dobře. Psi s huňatou srstí sice na první dobrou nepropustí slunce až ke kůži, za to u nich hrozí přehřátí horkem. Dopřejte jim chladné místo, kde budou moct celý organismus zchladit. Nezapomínejte, že rozpálená auta jsou v letních dnech pro psy velmi nebezpečným místem. Jedním z nejdůležitějších faktorů je dostatečný přísun tekutin pro vašeho psa.

KDYŽ NA PŘEHŘÁTÍ PŘECI JEN DOJDE

Pokud k přehřátí dojde, dejte svému psovi na čenich, břicho a tlapky chladné obklady a podávejte mu vodu, zatímco se budete přesouvat ke svému veterinárnímu lékaři.

 

zdroj info: puppyleaks.com