„Hot spot" u psa aneb o co se jedná?
12.5.2019 20:43
Kateřina Lulkova
Hot spot, taktéž nazývaný horký bod, je akutním mokvavým zánětem, jenž postihuje kůži. Onemocnění bývá způsobeno autotraumatizací, kdy se pes kouše, škrábe či odírá místo v důsledku bolestivosti či nadměrného svrbění. Přestože se uvádí, že nejčastěji se lze s tímto problémem setkat v letních měsících či na podzim, nutno konstatovat, že může psa potrápit kdykoliv v průběhu celého roku.
Jak hot spot u psa vypadá a co je příčinou vzniku?
Prvotní pohnutkou zpravidla bývá štípnutí od komára, kousnutí od hmyzu, blechy či klíštěte, drobné poranění kůže, zplstnatělá či zapařená mokrá srst, podrážděná kůže po koupání ve špinavé a znečištěné vodě se sinicemi, při zánětu zvukovodu. Nejčastěji toto onemocnění postihuje psy s bohatou či dlouhou srstí.
Pes si dané místo začne drbat, kousat a lízat. V rámci traumatizace dochází během pár minut ke vzniku zarudlého, lysého a mokvavého ložiska. Zpravidla se jedná o kruhový útvar o průměru několika centimetrů. Výsledkem je infikovaná a velmi bolestivá rána. Bez včasného zásahu, tj. zahájení léčby, se velmi rychle šíří do okolí a proniká do hlubší vrstvy kůže, kdy může dojít k hlubokému zánětu.
Zásadní je včasná pomoc a léčba
Jakmile se pes drbe či permanentně kouše, je třeba ho důkladně prohlédnout. Pokud uvidíte ranku, je třeba ji vydezinfikovat. U psů s bohatou či dlouhou srstí je nutné místo vystříhat a i okolí vydezinfikovat. Psovi je třeba nasadit ochranný límec. Podstatné je zabránit psovi, aby si místo nadále kousal, škrábal apod.
Pokud pes o postižené místo jeví nadměrný zájem i druhý den, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Často je nutné nasadit léky a přípravky pro zmírnění svědění i bolesti.
Účinná prevence
Zajištění ochrany psa proti vnějším parazitům, ať už to bude antiparazitární obojek, spot on, postřik apod. Pravidelné česání a udržování srsti v čistém stavu, především u psů s velmi bohatou a dlouhou srstí a plemen s podsadou. Jakékoliv drobné poranění ošetřit a sledovat zájem zvířete o poraněné místo.
Pravidelná kontrola uší u psa. Nenechat psa plavat či jen vstoupit do znečištěné vody. Důležité je po plavání psa v přírodě doma vykoupat a náležitě opláchnout čistou vodou. U dlouhosrstých plemen předejít k zapaření srsti, tj. po vykoupání řádně srst vysušit, vyfénovat.