Separační úzkost u psů - co to je a jak ji řešit
23.1.2022 20:47
Jiřina Houžvičková
foto: pixabay.com/dramitkarkare
Separační úzkost je porucha, která u psů vyvolává paniku při představě, že zůstanou sami doma. Panika může být tak silná, že když odejdete, váš pes začne ničit věci, neustále chodí, štěká a kňourá. Tento stav je stresující jak pro psa, tak pro majitele. Je důležité nejdřív vyloučit zdravotní problémy. Například znečištění domu může být způsobeno infekcí močových cest. Proto pokud zpozorujete příznaky, vyhledejte pomoc veterináře, aby vyloučil zdravotní problémy.
SEPARAČNÍ ÚZKOST
Separační úzkost je stav, který psi pociťují v nepřítomnosti člověka, ke kterému jsou přehnaně připoutáni. Existuje několik otázek, které vám mohou pomoci určit, zda váš pes trpí separační úzkostí
-
Zpanikaří váš pes, když ho necháte doma samotného?
-
Stěžují si vaši sousedi na hluk (štěkání, kňučení), když je pes sám doma?
-
Po návratu domu, najdete poškozené věci?
-
Zapomíná váš pes na věci, které normálně umí?
Pokud jste odpověděli na některé otázky kladně, znamená to, že se u vašeho psa projevuje úzkost ze samoty. Obvykle se projeví okamžitě, nebo chvilku po odchodu majitele. Lidé často mylně považují nudu za úzkost z odloučení, protože obojí je doprovázeno problémovým chováním. Rozdíl je v tom, že nuda může být překonána tím, že se psa pokusíte během vaší přítomnosti utahat. Tato snaha má malý, nebo žádný dopad na separační úzkost.
Dobrou zprávou je, že pokud zjistíte, že váš pes trpí separační úzkostí, existují způsoby, jak můžete úzkost svého psa snížit. Jedna z nejúčinnějších metod se nazývá systematická desenzibilizace. Jedná se o postupné umožnění vašeho psa zvyknout si na to, že je ponechán sám doma.
foto: pixabay.com/heathergunn
PŘÍČINA
Není úplně jasné, proč někteří psi trpí separační úzkostí. Může se jednat o základní zdravotní stav, nebo to je vyvoláno změnou prostředí. Také to může způsobit změna denního rozvrhu.
JAK ŘEŠIT SEPARAČNÍ ÚZKOST
Řešení separační úzkosti u vašeho psa vyžaduje trpělivost a čas. Léčení je založeno na tom, že majitel mění chování a pracuje na snížení citlivosti psa na spouštěče.
-
Změňte svou ranní rutinu - Většina lidí má před odchodem z domu rutinu, kterou dodržuje. Jakmile váš pes rozpozná vaši rutinu, jeho úzkost se může začít budovat od prvního kroku. To znamená, že úzkost nezačíná, když vyjdete ze dveří. Místo toho se spustí, když vám zazvoní budík, nebo zapnete sprchu. Abyste předešli této rostoucí úzkosti, proveďte nějaké změny ve svém chování. Věnujte pozornost věcem, které děláte než odejdete z domu a začněte je dělat náhodně během dne.
-
Nedělejte z vašeho příchodu a odchodu událost - Mnoho majitelů své psy přehnaně hýří náklonností a pozorností těsně před tím, než odejdete z domova a okamžitě, když vejde do dveří. Bohužel i to může přispět k úzkosti vašeho psa.
-
Naučte psa, aby si zvykl na samotu - Tento krok vyžaduje velké množství času a energie ze strany majitele. Jakmile je proces zahájen, je důležité, aby váš pes nezůstal sám příliš dlouho, dokud jeho úzkost úplně nezmizí. Dostat se do tohoto bodu, může trvat i několik týdnů. Snažte se cvičit každý den aspoň 30 minut. Vyjděte na krátkou dobu ven a poté se vraťte dovnitř. Psa nijak nevítejte a dejte mu čas na uklidnění. Postupně odcházejte na delší dobu.
-
Odborná pomoc - Pokud nezaberou tyto kroky, je důležité vyhledat odbornou pomoc, která vám s léčením pomůže.
zdroj informací: thesprucepets.com/AMY BENDER
foto: pixabay.com/renatolaky