Co je hyperkeratóza a proč k ní dochází?
8.9.2019 12:25
Kateřina Lulkova
Co je hyperkeratóza
Byť název zní složitě a někdo by mohl pomyslet, že to bude mít něco s chováním, když je v názvu hyper. Věřte, že to zní složitěji, než o co se ve skutečnosti jedná. Hyperkeratóza je nadměrné rohovatění kůže. Nadměrná tvorba keratinu je nezastavitelným procesem. Jde o poměrně časté onemocnění, které postihuje především polštářky všech čtyř končetin psa. Může se objevit i na loktech, tlakových bodech a dalších částech těla.
Co způsobuje toto onemocnění?
Hyperkeratóza může být v souvislosti i s jinými zdravotními problémy psa, jako je například psinka, dermatóza, autonomní choroby, nedostatečná funkce štítné žlázy. Ale také vliv na vzniku problému může mít nekvalitní strava, nadměrný obsah vápníku přidávaného ke stravě ve formě minerálních doplňků apod. A pak je tu plemenná predispozice u plemen sibiřský husky, aljašský malamut, irský teriér, retrívr. Hyperkeratóza se rovněž často vyskytuje u starších psů.
Hlavní symptomy
Hyperkeratóza prstních polštářků či nosních ploch je patrná na první pohled, tj. rohovatěnou neboli velmi drsnou/hrubou kůží. Může se však projevit i na těle psa, kdy je možné pozorovat začervenání kůže, které přechází v následní šupinatění, začnou se tvořit strupy, přidruží se infekce a rány následně hnisají. Postižená kůže hyperkeratózou praská, krvácí a je velmi bolestivou záležitostí pro psa.
Určení diagnózy a adekvátní léčba
Přesnou diagnózu určí pouze veterinární lékař na základě histologického vyšetření vzorku tkáně. Infikované praskliny kůže vyžadují nezbytnou léčbu, nejen v podobě potírání míst vazelínou či mastí s obsahem včelího vosku, ale v rámci závažnosti a rozšíření spočívá celková léčba v podávání antibiotik a glukokortikoid.
Nadměrná tvorba keratinu je sice procesem, který není možné zastavit, ale při důkladné péči může čtyřnohý chlupáč vést plnohodnotný život.