Co dělat, když si pes rozřízne polštářek na tlapce
1.7.2019 08:26
Kateřina Lulkova
Natržený, rozříznutý, zkrátka takto poškozený polštářek na tlapce psa není nic neobvyklého. Zejména majitelé větších psů se s tímto problémem mohou setkat častěji. Úraz, který si pes může přivodit velmi snadno. Může se tak stát doma, ale samozřejmě převážně k němu pes přijde venku.
Příčiny úrazu
Především stačí, když pes šlápne na sklo či něco ostrého, ať už se tak stane při procházce, při aportování apod. Stejně tak tento problém si pes může přivodit při hrátkách s jiným psem. Rozříznutý polštářek na tlapce je tak poměrně frekventovaným úrazem. Jde o to, aby psovi byla poskytnuta náležitá pomoc a léčba.
Polštářek je všeobecně tkáň, která se hojí poměrně dlouho a ještě obtížně. Odvíjí se také od rozsahu poškození. Pokud je poškození menšího rozsahu, může pes jen kulhat, ale zpravidla je doprovázeno i krvácením z postiženého místa, což je jasným a viditelným ukazatelem pro majitele, že se něco stalo jeho čtyřnohému parťákovi.
Zásadní je zjistit závažnost poranění
Zde je třeba zjistit, zda pes z rány krvácí slabě, mírně či silně. Při prohledání postiženého místa je dobré zkontrolovat, zda tam neuvízlo cizí těleso, jak hluboká je rána. Zmapovat celkové poškození, neboť někdy může být rána natolik hluboká či rozsáhlá, až má pes zároveň i natržený neboli viklající drápek.
První pomoc ze strany majitele
V první řadě je nutné vymýt neboli dezinfikovat ránu a okolí, použít lze k tomu určený dezinfekční přípravek, rovněž lze omýt poraněnou packu v hypermanganu a poté tlapku ovázat, ale příliš neutahovat. Nezapomeňte, že pro psa je tento úraz značně bolestivý a pokud se bude bránit ošetření, dejte mu náhubek nebo může pomoci někdo z rodiny s asistencí.
Zásadní je udržovat packu v čistotě, tj. dělat převazy, tímto tak uvidíte, zda psovi packa neotéká apod. a hlavně pravidelně dezinfikovat. Vyplachovat ránu můžete také řepíkem. Rozhodně je nutné psa šetřit, nepodnikat procházky apod.
Pokud se rána dobře hojí, můžete pak obvaz vyměnit jen za ponožku, to aby packa byla stále držena v čistotě, ale zároveň rána mohla i dýchat.
Kdy vyhledat veterináře?
Pokud packa začne otékat, když rána stále krvácí, nedochází ke zlepšení nebo jsou viditelné nežádoucí symptomy, pokud je rána natolik hluboká a dosahuje až masu, pak v takových případech je třeba zajít se psem k veterináři. Kromě nasazení léků tlumící bolest, veterinář ránu odborně vyčistí a především náležitě zafixuje a taktéž nasadí antibiotika, aby rána nezačala hnisat a předešlo se vzniku zánětu a dalších negativních komplikací.