Co dělat, když se váš pes bojí bouřky

Datum:
22.7.2021 10:12
Autor:
Kateřina Veselá

 foto pixabay.com/Free-photos

Mraky se honí, obloha tmavne a váš pes se začíná klepat a hledat, kam by se před bouřkou schoval. Tento obrázek zná mnoho chovatelů, ale jak z toho ven?

V poslední době se kolem nás prohání hodně bouřek. Letošní léto rozhodně není na srážky skoupé a hromy a blesky létají velmi často. Někde to má velmi těžké dopady, jako jsou zničené domovy, jinde je jen pár polámaných stromů. Kde ale bouřka dělá také velkou paseku, jsou domácnosti a jejich citlivé psí duše v nich, které mají panický strach. Klepání, schovávání se, hladovění, pomočování či naprosto nepředložené chování, jako útěky, roztrhání oblečení nebo exkrementy v posteli. Projevy strachu mohou být mírné, ale i velice extrémní a také nebezpečné. Strach z bouřky bývá často doprovázen i strachem z ohňostrojů či výstřelů ze zbraní. Jelikož nic z toho není jevem příliš častým, ačkoli ohledně počasí by se dalo spekulovat, nemůže si pes jen tak zvyknout, jako třeba na zvuk vysavače, a proto je potřeba problém alespoň zkusit řešit.

KLIDNÝ POKOJ, BEZPEČNÉ MÍSTO

Zkuste pro vašeho pejska připravit pokoj, který bude zatemněný (kvůli bleskům) a ideálně odhlučněný. Vyberte tedy místnost, kde jsou hlasité zvuky slyšet co nejméně. Často to bývá koupelna, jelikož mívá nejméně oken. Pokud ale žádná místnost neizoluje hluk dostatečně, můžete místo ticha zapojit naopak zvuk vámi vybraný či vytvořený. Zkuste bílý šum, pusťte muziku či zapněte televizi. Jakýkoli lomoz, který zabrání vniknutí toho děsivého hromu, je dobrý. Takové místo můžete vašemu chlupáči zpřístupnit, aby ho mohl kdykoli využít. Z toho důvodu se hodí i garáž nebo zahradní domek. I když jste v bytě, můžete zkusit přizpůsobit například sprchový kout na diskotékovou hernu po čas bouřky.

 

foto: pexels.com/emily hopper

ROZPTÝLENÍ

Bouřka je určitě ten nejlepší čas na házení míčkem, přetahování se nebo kousání pískací hračky. Rozhodně pejskovi nepomůžete litováním a neustálým chlácholením. Tím pouze upozorňujete na to, že se opravdu děje něco mimořádného, z čeho by pes měl mít strach. Nejlepší cestou, jak mu pomoci od strachu a paniky, je být v naprostém klidu – neděje se nic zvláštního, venku jenom něco bouchá, ale nám to nevadí a můžeme si klidně hrát, cvičit, hledat pamlsky, ale hlavně se z toho nezblázníme, no ne? Tento přístup pomáhá víc, než byste si možná mysleli. A pokud se jej naučíte aplikovat, naučíte se ovládat svoje nervy a navozovat psovi pohodu, můžete to využít i v jiných situacích, kde může jít o stres, strach, neklid či strachovou agresi.

UKLIDŇUJÍCÍ VESTA

Ano, zní to možná šíleně, ale opravdu existuje „protibouřková“ vesta, která uklidní vašeho psa. Je z příjemné bavlněné látky a funguje na principu mírného neustávajícího tlaku na psí tělo, který by se dal přirovnat k objetí, působící na nervový systém. Na stejném principu funguje i zavinování miminek do zavinovaček. Děti to zklidňuje a pomáhá jim to spát nebo přestat plakat. Nezabírá to na všechny děti stoprocentně a stejně tak nepomáhá vesta každému psovi. Výrobci ale uvádějí 85% spokojenost zákazníků a garantují vrácení peněz do 45 dnů. To za vyzkoušení přece jen stojí.

NÁVŠTĚVA VETERINÁŘE

Pokud jste vyzkoušeli všechny naše tipy a víte, že nic z toho strach nezmírnilo, můžete zkusit navštívit veterináře a poradit se s ním ohledně případné medikace. Pokud je pes vystresovaný nad míru, může si ublížit, jeho srdíčko to nemusí vydržet nebo může v panice utéct a přivodit si zranění. Veterinář vám může předepsat uklidňující prostředky nebo mírná sedativa. Pokud byste se ale chtěli vyhnout lékům jako takovým, existuje i přírodnější cesta. Můžete zkusit homeopatika nebo nějaké bylinné kapky či přípravky, které vašeho kamaráda uklidní. Na trhu je jich několik, některé staré a ozkoušené, jako Bachovy kapky, jiné nové, ale nadějné. Přírodninám, v podobě například meduňky a jejího sedativního účinku, se meze nekladou a existuje již mnoho odborníků, kteří vám s výběrem pomohou.

foto: pixabay.com/Vedran Dolezal

 

Strach z bouřky není ani nic výjimečného, ani nečekaného. Uvědomme si, že pes slyší několikanásobně lépe než člověk, což znamená, že hrom, který nám duní v uších, musí psovi rozrezonovat úplně celé tělo, nemluvě o zvucích, které my neslyšíme a které jsou v bouřce dozajista zastoupeny. Ale ať už zvolíte uklidňující vestu, léky nebo klidný úkryt, důležité je nenechávat svého psího kamaráda o samotě. Už jen vaše přítomnost snižuje výrazně hladinu stresu a přátelské obětí pomůže přečkat všechny rozmary počasí.