Co dělat, když se rozhodnete vzít si psa z útulku?
17.3.2021 09:49
Jana Klouparová
foto: pixabay / Alexas_fotos
Každému z nás láme srdce pohled na plné kotce smutných pejsků v městských i soukromých útulcích. Co dělat, když se rozhodnete nějaké takové duši pomoci?
Přípravu na přivedení mazlíčka do domácnosti není radno podcenit ani při koupi štěněte. Pokud jste ale učinili toto chvályhodné rozhodnutí, adoptovat si pejska z útulku a zachránit tak jednu dušičku, příprava je rozhodně na místě. A to nejen domu ale i celé rodiny.
ZABEZPEČIT BYT
Tak jako u štěněte, i pejsek z útulku se bude pořádně a dlouho rozkoukávat. Stěhování je stres pro každého, pro opuštěného psa možná dvojnásob. Odstraňte proto z dosahu všechno nebezpečné, toxické i ostré předměty, květiny dejte výš a vůbec všechno, o co byste neradi přišli. Pokuste se zalepit, zabezpečit či schovat všechny kabely od počítače či elektrospotřebičů. Zamezte přístupu do skříní s jídlem nebo knihoven.
VYHRAZENÍ PROSTORU
Najděte pro nového člena domácnosti jeho vlastní místo. Ze změny prostředí bude značně nervózní a jako každá živá bytost potřebuje mít místo, kde na něj nikdo nebude mluvit, nebude ho obtěžovat a kde si může v klidu odpočinout. Ideální bývají místa s dobrou viditelností, aby pes i přes svoje odpočívání mohl mít dohled nad domácím ruchem. Připravte se také na to, že pejsek z útulku může být, co se týče hygienických návyků, nepopsaný list, popřípadě vše zapomněl. Proto raději umístěte jeho první pelíšek na omyvatelné podloží – kuchyň, chodba – ať se případné nehody dají rychle vyřešit.
foto: Pexels / andrew
EMPATIE ČLENŮ RODINY
Ujistěte se, že všichni členové domácnosti ví, jak se k pejskovi chovat. Především děti mívají z nových přírůstků tak velkou radost, že zapomenou na obezřetnost. Nikdy ale nevíte, co má pes za sebou a čím si prošel. Navíc je u cizích lidí a ještě zdaleka nezná váš „slovník". Raději všechny připravte, aby se chovali klidně, láskyplně a s respektem.
JÍDLO
Než odjedete s pejskem z útulku nebo z dočasného domova, nezapomeňte se zeptat, kdy jedl naposledy a také co jedl. V lepším případě dostanete alespoň pár dávek jídla s sebou, aby pes nebyl vystaven dalšímu stresu ze změny jídelníčku. Pokud se vám nebude původní strava líbit, můžete klidně přejít na vámi zvolený druh granulí. Stačí pomalu přimíchávat nové jídlo ke starému, nejdříve v poměru 1 díl nového a 3 díly původního jídla, později půl na půl, až se dostanete na poměr opačný a máte vyhráno.
foto: pexels / daria
PŘÍJEZD DOMŮ
A je to tady. Úspěšně jste zvládli opuštění původního domova i cestu a už jste na prahu vlastního bydlení. Překračujete práh a pouštíte psa domů. Nechte ho vše si řádně očuchat, vše pořádně prohlédnout a prošmejdit. Nespěchejte na něj, tolik nových pachů, které ho obklopují, musí vstřebat. Je dobré nachystat mu na pelíšek nějakou psí hračku nebo dobrotu. Dobré je mít něco z útulku co bylo jeho, jako je kousek deky, hračka, hadřík, a to položit na jeho místo, aby věděl, že tady je v bezpečí. Nachystaná miska s vodou a něco dobrého bude zase signál, že tady rozhodně strádat nebude.
NÁVYKY
Od začátku s ním choďte na procházky, můžete chodit venčit na stejné místo a dopřát mu seznámení se i s okolím vašeho domova. Všechny hygienické návyky se vrátí anebo se je rychle naučí, budete-li důslední a budete-li sledovat jeho stav. Je to velmi podobné jako se štěnětem. Vybíhejte ven často, klidně jen na chvilku, hlavně ať ví, že se nemusí trápit s plným močovým měchýřem a že pohybu a možností se vyprázdnit bude mít dost. Také ho můžete začlenit do domácí rutiny, ať si zvyká na odchody a příchody členů domácnosti, večerní rituály či zvyky u stolování. S nějakým velkým tréninkem samoty a poslušnosti ale nechvátejte. Buďte velkorysí, ono se vám to několikanásobně vrátí.
pexels.com/@samson-katt
Nespěchejte. Změna prostředí je jen jedna stresová záležitost, pobyt v bývalém domově snad jen zlou vzpomínkou. Ale nikdy nevíte, co si pejsek zažil, než se do útulku dostal. Možná se narodil na ulici a někdo ho našel. V tom případě nepoznal žádnou lidskou něhu, jen boj o přežití. Možná ale už v nějaké domácnosti byl a místo pohlazení zná jen kopanec, místo hračky srolované noviny, místo hraní bití. Netrvejte tedy hned na nějakém projevování náklonosti, blízkému kontaktu. Pokud si pejsek nepřijde sám, nenuťte ho. Mohl by se leknout nebo si vybavit nějakou špatnou zkušenost a zachovat se neadekvátně, třeba i agresivně. Stejně tak dbejte opatrnosti při krmení. Strach o jídlo bývá častým spouštěčem nežádoucího chování. Nezapomínejte také, že váš nový mazlíček nemusel projít vůbec žádnou socializací, takže zvuk výtahu, hlasité zasmání či prásknutí dveřmi může být pro něj velmi děsivé. Běhající děti v parku, zvuk náklaďáku, zvonění telefonu, sanitka, vysavač, je toho tolik, co nikdy neslyšel a musí se s tím seznámit. Také věnujte pozornost jeho chování vůči jiným psům. Pejsci z útulku bývají citliví na jiné psi, vzpomeňte si, jak to tam vypadalo. Mnoho psů, mnoho štěkání, velká rivalita. Na seznamování a hraní si ve velké smečce bude času dost za pár týdnů.
Vypadá to namáhavě a nemožně a ano, vzít si pejska z útulku vyžaduje odhodlání, opatrnost, citlivost a chuť na vztahu pracovat. Ale nebojte se, psi jsou velmi vnímaví a rychle zjistí, kde jim hrozí nebezpečí a kde je naopak čeká štěstí. Buďte mu stále nablízku, dostatečně ho podporujte, poznávejte se navzájem a po pár dnech se budete mazlit a hrát si, jako byste spolu žili odjakživa. Vděčnost a láska takové psí duše je potom nekonečná. Bude to VÁŠ pes navždycky.