Co dělat, když psa postihne průjem?
17.7.2019 05:54
Kateřina Lulkova
Průjem u psa je zažívací poruchou projevující se častým vyprazdňováním řídké stolice a to častěji jak 3x za den či s horečnatým vyprázdněním. Průjem rozlišujeme na chronický a akutní. A jak už logicky vyplývá, akutní průjem je náhlý a trvá zpravidla jen pár dní. Pokud však potíže přetrvávají po delší dobu (několik týdnů) či je častá frekvence opakování, pak se jedná o chronický průjem.
Příčiny vzniku průjmu
Virové či bakteriální infekce nebo infekce prvoky mohou a jsou zpravidla spouštěčem průjmu. Rovněž dietní chyby ve stravě, jako je časté střídání granulí různých značek či granulí s vařenou stravou, překrmování psa apod., to vše může způsobit psovi průjem, stejně tak pozření špatného nebo zkaženého jídla, odpadků, cizích těles, toxinů, jedovatých látek.
Mezi další příčiny náleží infekce viry a bakteriemi, střevními parazity. Průjem může být signálem vážnějšího zdravotního problému, jako je selhání ledvin či jater, zánětlivé onemocnění, nádory na trávicí trubici, zánět slinivky apod. Rovněž stres, antibiotika mohou vyvolat u psa průjem.
Typické příznaky průjmu u psa
Průjem může mít hned několik symptomů najednou či také jen jeden. Kromě řídké až vodnaté stolice se mohou objevit další příznaky, jako je plynatost, snížená chuť k jídlu, apatie, tzv. škrundání v břiše, krev či hlen ve stolici, zvracení, teplota, dehydratace, váhový úbytek.
Řešení v podobě domácí léčby
Jelikož při průjmu dochází k dehydrataci psa, je nutné doplnit tekutiny do těla a nastolit 24 hodinovou hladovku a případně dát živočišné uhlí, které má pozitivní vliv na zažívací trakt. Poté držet dietní režim, podávat stravu po malých dávkách. Ideální je vařená rýže, do které později pak lze přidat uvařené kuřecí maso. Důležité jsou malé porce, zkrátka krmit častěji ale po menších dávkách. Rovněž můžete přidat i nastrouhanou mrkev.
Pokud vidíte zlepšení, lze pomalu přecházet zpět na klasickou stravu a krmné dávky, jak je pes zvyklý.
Kdy neotálet s návštěvou veterináře?
Pokud průjem trvá déle jak 2 až 3 dny, nedochází k viditelnému zlepšení. Veterináře je třeba vyhledat vždy, pokud je krev ve stolici, pokud je pes apatický a je znatelná ztráta hmotnosti. Mějte na paměti, že při průjmu dochází k dehydrataci psa, která může vést k vážnému onemocnění.
Stejně tak v případě štěňat a psích seniorů je vhodné stav zvířete vždy konzultovat s veterinárním lékařem.