Co dělat, když pes nadměrně štěká?
31.3.2021 20:05
Jana Klouparová
foto: pexels.com / SplitShire
Štěkot patří ke psům, stejně jako k nám lidem řeč nebo k dětem pláč. Je to věc přirozená. Co ale dělat, když váš pes štěká příliš?
Štěkání je jedním z mála kanálů, kterými může pes komunikovat. A to nejen s námi ale i mezi sebou, dokonce i s jinými zvířaty. Ale při soužití s člověkem je tohoto „mluvení" někdy až moc. Může vám budit dítě nebo rušit sousedy. A pokud se nechcete pejska zbavit, nezbývá vám než se pustit do řešení problému. Nejdůležitější je zjistit proč pes ve skutečnosti štěká. Jako u každého problému je příčina často i řešením. Pozorujte svého psa a pokuste se vysledovat co je spouštěčem. Důvodů může být hned několik.
PROČ TAK ŠTĚKÁ?
Hlídání území – nejčastěji pes štěká kolem plotu na jiné psy. Varuje cizí návštěvníky před vstupem na jeho teritorium a cítí se silnější. To samé se děje i v bytech, kdy pes vyštěkává z okna. Ne vždy je pes tak agresivní jako se za plotem jeví. Proto se říká, že pes, který štěká, nekouše. Štěkající naježená bestie běhající kolem plotu, při otevření branky může být krotká jako beránek a volného vstupu si nevšímá. Ale hlídání pozemků je vrozená vlastnost každého psa a často si lidé pořizují pejsky právě jako hlídače.
Vítání – největší radost je z návratu milované osoby. Někteří pejsci běhají tam a zpět, jiní nosí hračky nebo se vrhají na obličej, aby jej mohli olíznout. Jiní štěkají jako pominutí. Na jednu stranu jsou to nadávky (kde byl páníček tak dlouho a jak ho tam mohl nechat samotného), ale také radování se z jeho příchodu. Mají v sobě obrovský přetlak emocí a neví, jak jinak je pustit ven.
Strach – strachová agrese nebo pouze štěkání ze strachu je velmi časté, především u menších plemen. Znáte tu typickou situaci – procházíte s vaším psem kolem jorkšíra nebo čivavy, váš pes si ani nevšimne ničeho chlupatého, ale ten malý se může od štěkání zbláznit? Ano, je to částečně napoleonským komplexem, kdy se snaží vynahradit chybějící výšku aspoň zvukovou výrazností. Především je to ale štěkání ze strachu. Čím menší jsou, tím větší „strach“ musí nahánět štěkáním.
Nuda a samota – mnoho psů špatně snáší odloučení. Pejsci údajně nechápou, že to, že pán odešel, je věc dočasná a že se vrátí. Někteří psi ničí vybavení domácností, jiní spí a někteří štěkají či kňučí. Vydrží štěkat i několik hodin v kuse. Pokud nebydlíte na samotě hluboko v lese, nebude dlouho trvat a možná tam bydlet začnete.
Vyžadování pozornosti – konečně si sednete do křesla a chcete chvíli klidu a najednou se spustí hurónský štěkot? Upozorňování na mazlení, na chybějící potravu či vodu v misce, touhu jít ven a hrát si, nebo jen pouze upozornění, že si pejska nikdo nevšímá, to vše bývá častými důvody štěkáním ve vaší přítomnosti.
foto: pexels.com / Samson Katt
CO DĚLAT?
Pokud vypozorujete, proč štěká zrovna ten váš chlupáč, nezbývá než se pustit do řešení. Existují různé prostředky proti štěkání – obojky proti štěkání, ultrazvukové pomůcky, „plašiče“, vodní postřiky a další. Některé jsou jen toužebným přáním, aby fungovaly, některé mohou fungovat dobře za předpokladu správného používání. Co se týče různých metod, kdy pejska přerušíte ve štěkotu, například zásahem vodou, jsou výsledky diskutabilní. Mohou vyvolat negativní spojení s danou osobou či zvířetem, kvůli kterému se to stalo a tím se situace může ještě zhoršit. Také je nutné u toho fyzicky být což problém, například se samotou, nevyřeší.
Můžete ale na to jít cestou klasického odnaučování či nápravy formou cvičení. Nebude to hned, chce to práci a trpělivost, ale většinou se problémy vyřeší a zavládne v domácnosti mír.
Pamatujte si – křičením „ztichni“ „mlč“ a podobně ničeho nedosáhnete. Pes vnímá křik, jako byste se k jeho štěkání připojili a bude štěkat o to víc. To neznamená, že nemůže fungovat nějaký povel. Můžete svého psa naučit třeba povel „ticho“ - ve chvíli, kdy přestane štěkat (i kdyby se jen nadechl) vyslovte povel a moc ho chvalte.
Hlídání si území – pokud váš pes hlídá sebe i vás před narušitelem, ideální je omezit mu prostranství, které vidí. Ve vnitřních prostorách zamezit pohyb u oken, venku zvolit plot, přes který není dobře vidět. Hlídání pozemku se úplně nevyhnete, ale výrazně ho ubude, jelikož podnětů nebude tolik.
Vítání – štěkot při vítání můžete odnaučovat tak, že se s pejskem nebudete vítat, dokud nebude potichu. Můžete mu dát povel, při kterém si sedne a bude klidný. Rozhodně jej nikdy nesmíte chválit nebo odměňovat, když na vás štěká. Proto počkejte s přivítáním až se zcela ztiší. Můžete jej také naučit na odchod na místo – se zvonkem, otevřením dveří a vchodem do domu musí pejsek být na svém místě a neopustit jej, dokud mu to nedovolíte. Tato cesta řeší i problémy s návštěvami, zvonkem či pošťákem.
Nuda a samota – tak jako u ničení domácnosti, i u štěkání plátí – unavený pes, klidný pes. Než opustíte bydliště běžte na dlouhou procházku, hrát si do parku s jinými psy nebo věnujte delší čas výcviku – unaví to hlavu. Můžete jej taky zabavit různými hračkami s jídlem, kdy pes musí vyvinout nějakou aktivitu, aby pamlsek dostal – buď kousat nebo čumákem odstrkávat – logických hraček je na trhu mnoho.
Vyžadování pozornosti – když na vás pejsek štěká, že má prázdnou misku a vy ji naplníte, učíte ho štěkat, protože plníte jeho požadavky. Neznamená to, že ho necháte o hladu či žízni, jen vykonejte předtím jiný úkon a misky naplňte později. Stejně to platí u chtění jít ven nebo si hrát. Prostě několik minut počkejte a teprve potom vyrazte. Bude to vypadat, že je to z vaší hlavy a nepodpoříte psa ve vynucování.
Někdy mohou být důvody ke štěkání i zdravotního charakteru, proto, pokud se vám nepodařilo vysledovat očividný důvod ke štěkání, neváhejte navštívit veterináře. Ale takových případů je minimálně. Cest, jak zmírnit štěkot vašeho psa je mnoho. My jsme zde uvedli jen pár tipů, jak můžete začít. Ale nebojte, psí hlavičky jsou velice chytré a nějakou cestu, jak vytvořit klidnější domov, určitě najdete.