Střevní potíže u staršího psa
Střevní potíže u staršího psa
Stejně jako u člověka, tak i u pejska se s přibývajícím věkem o slovo hlásí různé zdravotní problémy. Pokud vašeho čtyřnohého miláčka postihla porucha zažívání, je nezbytné změnit jeho stravovací návyky, stejně tak omezit různé pamlsky a dodržovat pravidla, která vám nastaví veterinář.
V okamžiku, kdy starší pes začne často vylučovat příliš řídkou stolici, byste měli zvýšit pozornost, neboť průjem signalizuje i vážnější zdravotní obtíže. Za průjem se považuje neformovaná stolice, která je častější než třikrát za den. V první řadě je nezbytné najít příčinu, jež může být různého charakteru. Průjem totiž nezpůsobuje jen pouhá změna stravy, ale i zákeřná infekce. Jestliže se jedná o jednorázový výskyt průjmu, nemusíte se znepokojovat, protože i vás občas potrápí řídká stolice, když pozřete něco, na co není váš trávicí trakt zvyklý. Stejné je to i u zvířat. Jakmile však průjem trvá déle než dva či tři dny, měli byste vyhledat veterináře, neboť vašemu mazlíčkovi hrozí dehydratace.
Co může vyvolat průjem u psa?
U staršího psa už není imunitní systém tak silný jako dříve. Vnitřní orgány se mění, přičemž změny se nevyhýbají ani zažívacímu ústrojí. Pokud jste v minulosti svému pejskovi dávali pamlsky a různé dobroty určené psům, je nejvyšší čas přestat svého čtyřnohého přítele rozmazlovat, protože právě takové pochoutky mohou vyvolat průjem a střevní potíže. Asi si říkáte, jak odolat těm psím očím. Důležité je mít pevnou vůli a nepodlehnout, protože to děláte pro zdraví svého psa.
Průjem u psa vyvolává hned několik faktorů, případně jejich kombinace. Prvně může dojít k narušení pohybu střev, a tím pádem není střevo schopné dokonale strávit všechen obsah, což pak způsobí průjem. Pokud jsou příčinou bakterie a viry, může docházet k prosakování tekutin z organismu přes střevní stěnu. Velice často se u psů objevuje i nadměrné vylučování soli a zánět střevní sliznice. Ve všech případech potom dochází k vylučování řídké stolice, neboť střeva nejsou schopna plnohodnotně vykonávat svou funkci.
Co způsobuje střevní potíže u psa?
Vypusťte z hlavy, že je správné, když se pes stravuje stejně jako člověk. Trávicí ústrojí zvířete je totiž odlišné od toho lidského, a tím pádem vyžaduje i jiné stravovací návyky. Jestliže náhle změníte jídelníček, je pochopitelné, že váš mazlíček na to zareaguje právě průjmem. U starších psů se často projevuje i potravinová intolerance. Dalšími příčinami mohou být alergické reakce, virové či bakteriální onemocnění, pozření toxických anebo jedovatých rostlin, střevní paraziti, špatná játra a ledviny, nádory ve střevech, ale dokonce i stres či zánět slinivky.
Jak se průjem léčí?
S řídkou stolicí byste měli začít co nejdříve bojovat, a to hlavně doplněním živin a tekutin, protože stejně jako u člověka, tak i u psa hrozí dehydratace. Jestliže se jedná o akutní průjem, tedy jednodenní záležitost, není potřeba vyhledat pomoc veterináře, protože střevo se dokáže vyléčit samo. Stačí jen podávat psovi vodu, aby byl dodržen pitný režim, potom mu nabídnout dietní konzervu či dietní granule, jež jsou ke střevům šetrnější.
Ovšem v okamžiku, kdy průjem přetrvává několik dnů bez zlepšení, vyhledejte odbornou pomoc. Hlen či krev ve stolici je důvod k okamžité návštěvě veterináře. Lékař nejprve provede celkové vyšetření zvířete, potom mu prohmatá břicho a zeptá se vás na základní otázky. Jakou barvu má stolice? Je v ní i příměs krve či hlenu? Jak často se průjem objevuje? Kolikrát za den pes stolici vylučuje? Vzápětí udělá vyšetření rektální cytologie z výtěru z konečníku, aby zjistil konkrétní příčinu průjmu a mohl situaci dále řešit.
Zdoj: Pinterest