Chrup
Chrup dospělého psa je tvořen 42 zuby z nichž 20 je v horní čelisti a 22 v čelisti dolní.
Vývoj chrupu : První nebo-li mléčný chrup se začíná vyvíjet již v první třetině nitroděložního života. Mléčné zuby se prořezávají ke konci fáze kojení, v pořadí řezáky, velmi ostré špičáky, a zuby třenové.Stoličky v mléčném chrupu chybějí, a proto je počet zubů v mléčném chrupu pouze 32.
Druhý trvalý chrup počíná nahrazovat chrup mléčný počátkem třetího měsíce věku psa a výměna bývá ukončena v šestém až sedmém měsíci, vyjímečně o něco později.
Výměna chrupu je provázena typickými příznaky:
· omezený příjem potravy
· otok dásní
· zvýšená tvorba slin
· uvolńování zubů z lůžka, viklání
Výměnu chrupu si musí přetrpět každý pes a do jisté míry i jeho majitel. U chovatelů bývá toto období provázeno obavami o zdravotní stav psa. Zejména o to, zda bude chrup úplný, zda se u toho kterého plemene vyvine požadovaný počet zubů. Domestikačním procesem totiž dochází k tomu, že zvláště u některých plemen s nefunkčně zkrácenou čenichovou partií se chrup nevyvíjí v úplném zubním vzorci.
Při nadměrně bolestivých projevech, působených silnými otoky a zánětem dásní je možné ústní dutinu psa vyplachovat roztokem heřmánku nebo šalvěje lékařské nebo Herbadentem. Dáseň, lze ošetřit pomocí silného vatového tamponu prosyceného roztokem do kterého necháme psa zakousnout, nebo injekční stříkačkou bez jehly.