Častý problém aneb co vše může způsobit alergie na bleší kousnutí?
19.9.2019 18:43
Kateřina Lulkova
Alergie na bleší kousnutí je nejčastějším kožním onemocněním a současně jednou z nejběžnějších alergických reakcí u psů. Pro výskyt je typická sezónnost, nejčastěji na jaře a nyní na podzim. Je třeba zmínit, že svědění po jednom bleším kousnutí může přetrvávat 2 až 3 týdny. Blecha je nepřítel čtyřnohých chlupáčů a dokáže potrápit i majitele v rámci boje s tímto parazitem.
Blecha coby nejčastější vnější parazit
Blecha je nejčastějším vnějším parazitem psů. Jde o bezkřídlý skákavý hmyz. Je známo, že blecha je schopná až půlmetrového skoku, živí se krví hostitele, v tomto případě krví psa. Během jednoho dne je blecha zdatná k nakladení 30 až 90 vajíček. Vajíčka jsou lepivá a padají na zem, kde se z nich poté vylíhne larva, která vyhledává temná místa, jako jsou spáry dlaždic, koberce apod., neboť se jedná o místa, kde se zakuklí a následně vylíhne v dospělou blechu. Tento cyklus trvá cca 2 až 3 týdny, v nepříznivých podmínkách klidně i 5 měsíců.
Symptomy značící alergii na bleší kousnutí
Typickým a hlavním příznakem je výrazná svědivost kůže, kdy se pes převážně drbe okolo uší, na břiše, okusuje si nohy po celé délce, dále se projevuje vyrážkou na zádech, kořeni ocasu, zadní straně stehen či na slabinách. Jedná se o místa, která bývají nejvíce napadena, kde se vyskytuje největší množství dospělých blech.
Následné změny si pes způsobí v důsledku silné svědivosti prostřednictvím škrábání, vykusování, olizování, kdy tak dochází až ke ztrátě srsti. Při velmi silné reakci může být postiženo celé tělo.
Predispozice a diagnostika
Alergie na bleší kousnutí je onemocněním, které postihuje mladé dospělé psy. Psi, kteří mají predispozici ke vzniku alergie a setkávají se s blechami, u nich se projeví reakce neboli potíže do 5 let věku. Pokud se však pes s blechami běžně nesetká, může se alergie projevit i později. Alergie na bleší kousnutí postihuje psy bez ohledu na pohlaví či plemennou příslušnost.
Diagnostika není snadnou záležitostí, neboť je nutné onemocnění odlišit od jiných alergií, jako je alergie na krmivo apod. Přesnou diagnózu je možné určit dle typických příznaků a především nálezem blech či blešího trusu. Bleší trus vypadá jako malinká černá tečka v srsti zvířete, po vyčesání na savý papír pouští červenou barvu, což je díky přítomnosti nestrávené krve v bleším trusu.
Adekvátní léčba
Přestože na trhu je nepřeberné množství přípravků určených na vnější parazity, ne všechny jsou však účinné či dostatečné. Vždy je nezbytné ošetřit všechna zvířata v domácnosti, zpravidla opakovaně. Zásadní je i sanace prostředí. Ideální je, pokud postradatelné věci se vyhodí, zbytek vypere či vyvaří a použijí se přípravky k likvidaci blech v prostředí.