Baví vašeho psa vytí? Pusťte mu Boba Marleyho a možná vám s chutí zazpívá

Datum:
5.5.2022 08:52
Autor:
Jana Klouparová

foto: pexels

Ruku na srdce, jak často váš pes vyje? Někteří to mají jako pravidelnou rutinu a musí alespoň jednou denně projevit své pěvecké schopnosti, zatímco jiní vyjí jen výjimečně. Existuje vůbec psí zpěv? Vědci o tom vážně polemizují.

Internet je plný videí „zpívajících“ psů, často roztomilých štěňátek vyjících na měsíc. Věřte nebo ne, ve světe výzkumu chování zvířat skutečně mezi vědci existuje „spor“, zda psi vyjí nebo zpívají.

VYTÍ JAKO ZPŮSOB KOMUNIKACE

I když bychom lehce zaměnili tyto dva pojmy, ve světě vědy je vytí označováno jako způsob komunikace. Pes tím dává najevo mnoho informací, od toho, že teskní, až po nelibost v určitých zvucích, například když bijí kostelní zvony nebo projíždí sanitka. Někteří psi se dokonce přidají ke svým majitelům, když zpívají a začnou hlasitě výt.

MELODIE, HARMONIE I TEMPO

Zpěv není nic snadného, někteří lidé se ho učí celý život, často marně. Panuje také rozšířený názor, že psi nejsou schopni této úrovně poznání a chápání hudby, proto nemohou skutečně zpívat. Na internetu však koluje mnoho videí, kdy psi zpívají písně od Witney Houston nebo Celine Dion. Vysvětlení vědců je však jednoduché, psi napodobují svého majitele. Alespoň tak to bylo až doposud, kdy věci z Vídeňské univerzity přišli s názorem, že psi jsou skutečně schopni složitých melodií. Studie publikovaná v Royal Society of Biological Sciences odhaluje, že psi ve skutečnosti modulují své vokalizace stejným způsobem jako lidé, což naznačuje, že psi skutečně zpívají. Řízením aspektů vokalizace vytvářejí psi při zpěvu melodii a udržují rytmus s tím co slyší.

„Slibnými kandidáty na zkoumání interpretace melodických vzorců zvířat jsou ty, které se vyskytují a jsou interpretovány podobně ve všech lidských jazycích,“ vysvětluje vedoucí výzkumu doktorka Theresa Matzinger z Vídeňské univerzity a dále doplňuje, že ze spousty situací, kdy pes vyje na melodii svého pána je zřejmé, že nenapodobuje jeho melodii, ale přikládá si do ní různě dlouhé slabiky, začleňuje do nich pauzy a používá také výšku intonace.

Podle Theresy Matzinger jde o základní fyziologický a kognitivní proces zodpovědný za produkci i vnímání melodických vzorů.

PROČ PSI ZPÍVAJÍ

Vraťme se k rozdílům mezi vytím a zpěvem. Jak už jsme si řekli, vytí je způsobem komunikace. Toto chování lze vysledovat až k jejich vlčím předkům. Když jeden pes slyší výt druhého, velmi často se také připojí, za čímž můžeme najít evoluční reakci vyvolanou daným tónem. Podobně váš pes vyje nebo vokalizuje, aby vám řekl, jak se cítí. Na druhou stranu psi zpívají v sociálních situacích, kdy záměrně reagují na lidi, kteří také produkují melodie. Psí písně jsou tedy pravděpodobně produktem paralelní evoluce mezi psem a člověkem. Nezbývá, než to vyzkoušet doma. Pusťte svému mazlíčkovi například Boba Marleyho a uvidíte, co se bude dít.