Aktuální problém: Nebezpečí v podobě travních osin
9.6.2019 19:37
Kateřina Lulkova
Hned v úvodu je třeba upozornit na to, že osiny nejsou jen výhradně sezónní záležitostí, ale v podstatě se v přírodě vyskytují po celý rok. Nicméně největší riziko hrozí v tomto období a pak na podzim. Ale jak už je uvedeno, osina může způsobit problém psovi kdykoliv. Tudíž rozhodně nepodcenit prevenci.
Jak osina vypadá a o co se ve skutečnosti jedná?
Květy trávy vypadají jinak než květy jiných rostlin. Je to z důvodu, že k opylení dochází pomocí větru, tráva tudíž nemusí vynaložit energii na tvorbu okvětních plátků, což by přitahovalo hmyz. Nicméně i tak travní květ potřebuje ochranu, kterou poskytují plevy a ty jsou zakončeny štětinovým výběžkem, jenž se nazývá osina. Pro lepší představu, osina má tvar šipky s velice ostrým hrotem, který bez problému propíchne kůži i sliznici.
V jakých místech se zpravidla usídlí osiny?
Mezi inkriminovaná místa náleží tlapky, uši, oči, břicho, podpaží. Avšak často se objeví i v místech, kde byste je vskutku nečekali. Pes při venčení, ať už na procházce či i na zahradě, srstí sčesává osiny, ty se zachytí v srsti a pohybem kůže putují do místa, kde se zapíchnou. Osiny se nachází i na chodníku, tudíž při chůzi se psovi mohou velmi snadno zapíchnout do packy.
Přestože se uvádí, že psi s delší srstí inklinují k tomuto problému, kdy je sčesávají srstí, tak ve skutečnosti se s tímto problémem můžete setkat u jakéhokoliv psa, ať už má dlouhou či krátkou srst. Jen u psů s dlouhou srstí je tento problém častější a především mnohdy jsou osiny záludně skryté v chlupech, že se složitěji hledají. U psů s delšími chlupy je třeba dbát zvýšenou pozornost a čas v rámci prevence.
Co vše dokáže způsobit i sebemenší osina?
Osina je schopna rychle a velmi snadno proniknout do psí kůže, ale další svízelnou záležitostí je, že má tendenci putovat v těle a způsobit problémy a trápení psovi i majiteli. Mnohdy dokáže zapříčinit obtížně diagnostikovatelný problém. Může vyvolat zánět v těle.
Léčba není vůbec jednoduchá. I když se uvádí, že postačí postižené místo rozříznout a osinu vyjmout, mnohdy tomu tak není a je to nereálné, když uvážíme, jak malá osina je a ještě ke všemu velmi snadno putuje v těle psa, tudíž je zpravidla těžké ji najít. Každopádně léčba náleží do rukou odborníka, tj. veterináře.
Nejdůležitější je prevence
V tomto případě to platí dvojnásobně. Pravidelnou kontrolou psa, zejména po příchodu z procházky, lze mnohému zamezit. Je třeba psa velmi důkladně prohlédnout. Ideální je vystříhávat srst v meziprstí u psů s delší srstí. Osina zůstává po nějakou dobu zabodnutá v kůži, tudíž ji lze objevit a odstranit. Někdy může pomoci i to, pokud si pes bude packu intenzivně kousat, tak prohmatat opatrně, jakmile nahmatáte menší nerovnost, je třeba zvýšit pozornost. Pokud bude vyčnívat i jen malý kousíček, je lepší vytáhnout za pomoci pinzety apod. Hlavně opatrně, abyste vytáhli osinu celou.