Živé téma rakovina

Datum:
26.5.2014 13:21

Rakovina, „metla doby“ postihující lidstvo nešetří ani psy. 

Psi trpí zhoubnými i nezhoubnými nádory stejně jako lidé. Nezhoubný čili benigní nádor roste zpravidla pomalu a je vůči okolním tkáním ohraničen. Obtížný je tím, že tlačí na sousední orgány. Zvířeti může způsobovat bolest tlakem na cévu nebo nerv, což může způsobit poruchy prokrvení určitého orgánu nebo části těla a způsobit i ochrnutí. Zhoubný nádor neboli maligní prorůstá do okolní zdravé tkáně a ničí ji. Zhoubný nádor může vyrůstat na kterémkoliv orgánu. Psů se vyskytují nádory kostí, kůže, vnitřních orgánů (plic, jater, sleziny) i jiných částí těla. Časté bývají nádory pohlavních orgánů a u fen mléčné žlázy. 

Svízelná léčba

Léčba rakoviny u psů je stejně problematická jako u lidí.Tam, kde je zhoubný nádor dobře přístupný (varlata, mléčné žlázy), lze jej celkem snadno odstranit. Nádory vnitřních orgánů se naproti tomu u psů operují zřídka. U psů nelze použít chemoterapii. V případech rozsáhlých zhoubných nádorů nebo četných metastáz se nabízí jediné řešení, které bývá pro zvíře vysvobozením. Bezbolestné uspání. 

Rakovina a možná souvislost   

 Živé téma rakovina

V medicíně se objevují domněnky, že jednou možných příčin, které vedou ke vzniku rakoviny, by mohla být dlouhodobě příliš velká spotřeba uhlohydrátů. Rakovinné buňky totiž spotřebovávají mnoho glukózy, jenž je hlavním stavebním kamenem uhlohydrátů. Ve zdravém těle je glukóza (krevní cukr) plně zpracována na vodu, uhlodioxid, a tím také na energii. Trvalý přebytek glukózy ve výživě bohaté na obilniny může vést k diabetu a kvůli špatně fungujícímu metabolismu také k rakovině. Analogicky se to může týkat i psů, pokud si uvědomíme, jak vysoký podíl obilnin je ve většině granulovaných krmiv. Jsou-li rakovinné buňky „žrouti glukózy“ je na pováženou, zda bychom neměli vzít rozum do hrsti, a suchá krmiva s vysokým obsahem obilovin ve stravě psa z jeho jídelníčku vyřadit.