Záludná prašivina

Datum:
2.12.2014 13:16

Zvířata, která trpí prašivinou jsou citlivá i na jiné nemoci. 

Otřesete se odporem, když si představíte že by naše zvíře mělo prašivinu? Chcete-li o záludnosti prašiviny něco  dozvědět čtěte dál! 

Záludná prašivina

Nejběžnější prašivinou je její demodektická forma způsobená roztočem, který žije ve folikulách chlupů. Jiný typ prašiviny tzv. sarkoptické způsobuje roztoč svrab, který se zavrtává do kůže a u lidí i zvířat vyvolává svědění. 

U psů se nejčastěji vyskytuje prašivina demodektická. U oka nebo bradě zvířete se nejprve objeví malé místečko bez srsti, které snadno přehlédnete. Roztoč, který ji způsobuje je běžný a má ho na sobě snad každý normální pes. Kolem obočí a nosu se bez známek přítomnosti vyskytuje i u lidí.

Záludná prašivina

Demodektická prašivina u některých mladých psů způsobuje mírné problémy. Ve věku 12-14 měsíců většinou sama zmizí. U malého procenta jedinců se začne šířit dál, a nakonec pokrýt téměř celé tělo. To má za následek ztrátu srsti, podráždění a zhrubnutí kůže. Objevit se mohou bakterie, které způsobí další komplikace (vřídky, puchýřky s výtoky) zejména kolem tlapek. Tato forma nemoci je nazývána generalizovaná demodektická prašivina. 

Zvířata, která jí trpí, jsou citlivá i na jiné vážné nemoci a musí být léčena. Je velmi přitom důležité, aby se neočkovala! Důvod? Imunitní systém zvířete nemůže na podanou vakcínu správně reagovat. V důsledku toho vznikají další poruchy.

 

Přiznejme si, že ortodoxní léčba prašiviny je pro zvíře krutá a obecně neúčinná. Antitoxická strava a vitamínové doplňky se bohužel doporučují jen zřídka, takže se kryté problémy ještě zhorší. Záludnost prašiviny tkví v tom, že se pes po týdnech a měsících léčby uzdraví, ale může se u něj objevit znovu v těžší formě. Měli byste asi vědět, že kortizony podávané zvířeti v rámci léčby nejsou zárukou jeho uzdravení. Oslabují imunitní systém. To v pravém smyslu slova znamená jediné –neuzdravení se!