Váš pes má blechy?

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

 

Čisté zvíře je vizitkou svého majitele.“Náš pes blechy nemá,“ soudí páníčkové, s nimiž čtyřnohý miláček spí běžně v 

posteli. Pravda nehladí. Než se rozhodnete vyhlásit válku blechám, podívejte se na ty malé potvůrky pod mikroskopem pěkně zblízka.

Hrozba bleší populace

Blechy jsou pro mnohá zvířata hrozbou. Není tajemství, že nejvíce blech přilákají oslabená, či nemocná zvířata. Dospělé blechy žijí až tři měsíce. Během této doby neustále kladou malá bílá vajíčka, která vypadají, jako lupy. Z vajíček se vylíhnou larvy, kterým se nedaří jen v peřinách, ale také v záhybech koberců, čalounění i na podlahách. Venku je najdeme v písku i hlíně. Larvičky se nemohou příliš pohybovat, a proto se živí černými smítky blešího trusu, ze zaschlé krve, který vypadává spolu s vajíčky při česání psa nebo, kdy se škrábe. Za dva týdny se narodí nové blechy, které skáčou ne nejbližší teplé tělo. Že to nemusí být jen pes je nasnadě. Živá blecha prahne po krvi. Aby se k ní dostala, kouše. Celý proces začíná od začátku. Podle teploty v domě, psí boudě, či v přírodě trvá cyklus od 2 – 20 týdnů. V období blech, za které je považováno léto se cyklus výrazně zkracuje. Dobrou zprávou je, že to víte. Špatnou, že bez ohledu na to, kolik blech zahubíte, tolik se jich z vajíček a larev vyvíjí v okolí.

 

Akce dokonalá čistota domova

Přistoupit k výzvě čelem chce odhodlání. Pečlivá hygiena psa spojená s koupelí bohužel nestačí. Blech je potřeba zbavit i náš domov. Zejména tam, kde naše zvíře spí. Životní bleší cyklus může narušit generální, jarní úklid, v rámci kterého vyčistíme koberce, vypereme potahy, povlečení a samozřejmě psí dečky nejlépe v horké mýdlové vodě. Ideálním pomocníkem úklidu podlah a podlahových krytin je parní čistič. Horká pára zničí všechna vývojová stádia blech včetně vajíček.

Blechy na zahradě

Boj s blechami bychom rozhodně neměli vzdávat ani na dvorku nebo na zahradě. Semeništěm blech může být trávník, který je zapotřebí pravidelně sekat a zavlažovat. Nízce střižená tráva propouští slunce, které zahřívá půdu a zabíjí larvy. Vyvíjející se blechy nebudou mít šanci přežít, pokud budeme trávník pravidelně kropit. Blechám se daří v neshrabaném listí, které je nutné zlikvidovat. Velké travní plochy je dobré ošetřit zahradním vápnem, které pomůže blechy vysušit.

Levná a bezpečná prevence

Kde se daří blechám, daří se i přenosným nemocem Bezpečný boj proti blechám pokročil. Chemických přípravků je na trhu

nespočet. Boj s bleší populací můžeme snadno odstartovat s využitím přírodních látek a bylinek, které najdete v rubrice zdraví.       

Zdroj foto:FB, IG