Veterinární lékař vypráví (22)

Datum:
2.9.2014 10:25

Negativní emoce a napětí neprospívá zdraví lidí ani psů. 

Stres! Svoje o něm věděl už jeskynní člověk. Při setkání  s tygrem šavlozubým se u něj projevil stres podobný tomu, jaký zažíváme v současnosti. Tělo a mysl jeskynního člověka v ohrožení bylo nastartováno pro boj nebo útěk. Není divu, že se jeskynní lidé, kteří zažívali širokou škálu stresujících faktorů dožívali pouhých 18 let.

Jsou stresové situace dneška zlověstné jen pro člověka?

„Stresová reakce organismu k boji, či úniku je projevem přizpůsobivosti. V situacích, kdy jde o život je žádoucí. Mozek, který vycítí nebezpečí uvede v činnost řetězec chemických reakcí, čímž přepne nervový systém do vysokých obrátek. Srdce začne pumpovat rychleji, zrychlí se dech, aby se do těla dostalo více kyslíku, který je nutný  k přežití. Lhostejno, zda jde o boj či útěk. V obou případech musí tělo čerpat ze svých tělesných zásob,“ říká Miloš Havelka, a dál osvětluje: „Stres drží tělo ve vysokých obrátkách. Je analogický elektřině. Oživí váš počítač, rozvítí žárovky, ale běda, když se do sítě dostane více elektřiny než kolik mělo. Náraz způsobí vlnu energie, která vám vymaže i data na vašem hard disku. U psů se dostaví oxidační stres, při kterém se uvolňují volné radikály. Pokud je zvíře vystaveno původci stresu delší dobu dochází ke kumulaci. Překyselení organismu má ve svém důsledku i vliv na jeho celkový zdravotní stav. Jinými slovy, vznik nemocí, které mohou stejně jako u člověka snadno vyústit v rakovinu.“

Je v ordinaci možné z chování psa vycítit, že není v přítomnosti svého pána ve své kůži?

 

Psi se za masky neschovávají. Netrápí je, že nebudou mít děti, že vedou šedý život nebo jsou nadbyteční v práci. Klidné zvíře od nervózního, včetně emocionálních signálů vysílaných postoji majitele poznáte okamžitě. Svoje emoce před psem neskryjete. Proto jsem pokud to lze, s pacientem nejen při vyšetřování raději sám. Zvíře se zklidní. Pes cítí, co se kolem něj děje, a co kdo vyzařuje. Snadno nasákne pocity napětí, projevy hněvu, obav i deprese. Zdravotní problémy zvířete se tak mohou projevit záhy třeba po nepříjemné události v rodině. V jeho kůži jde o stimuly stresu. U zvířat s emocionálními a behaviorálními problémy se tak mohou vyskytovat různé zdravotní potíže i chronické. nemoci. Projevovat negativní emoce a žít v neustálém napětí a strachu  neprospívá lidem ani psům. Můj osobní recept, jak udržet stavidlo stresu na únosné míře a zůstat v kondici? Nepotit se z malých věcí, věnovat volný čas ušlechtilým zálibám, a umět relaxovat. V opačném případě musíme počítat s tím, že si stres bude vybírat svoji daň na nás i našich zvířatech,“ míní rodinný lékař Miloš emoce,Havelka