Veterinární lékař vypráví (23)
3.9.2014 16:17
Co může člověk očekávat při léčbě nemocného psa?
Pro špičkové zdraví zvířat je důležitá dobrá strava, dostatek pohybu a zdravé životní prostředí. Přes veškerou péči může zvíře onemocnět. Nejen proto chceme vědět, co s léčbou souvisí a s čím je třeba počítat?
„Skutečností je, že od nás klient s nemocným psem, podobně jako od hasičů čekává okamžitou a rychlou pomoc. Vyjma akutních stavů, které mohou náhle zmizet, je nutné říci, že léčení té které nemoci vyžaduje určitou dobu. Rozumějte! Tělu chvíli trvalo než vybočilo z rovnováhy a nějaký čas potrvá než si ji obnoví. Paní přijde s pejskem, který dva dny zvrací a má průjem. To spraví dvě injekce. Zvíře, ale není vyléčené. Vývoj nemoci,- progresivní doba na odeznění se přeskočit nedá i když u pacienta vidíme okamžitou úlevu. Obecně platí, že jak dlouho se nemoc vyvíjí dvakrát tak dlouho odeznívá. Naším cílem je léčit oslabení, které není vidět. To znamená porozumět měnícímu se obrazu symptomů v průběhu uzdravování zvíře. Jen tak je možné zjistit, zda zvolená léčba pomáhá anebo bude nutné zvolit jiný přístup.“ vysvětluje MVDr. Miloš Havelka. „Co mě zlobí? Je-li pejskovi očividně zle, majitele zajímá, kdy má přijít na kontrolu? Při účinné léčbě na ni akutní onemocnění zareaguje rychle zareaguje. To by pro majitele psa, ale nemělo být signálem, kdy si řekne, že jít na kontrolu je už zbytečný. Pak jsou klienti, kteří na kontrolu přijdou, ale s úsměvem vám oznámí, že pejsek byl už „dobrej“, takže dietu ukončili. Pochopte! Stoprocentní uzdravení zvířete záleží na řadě faktorů. Svoji roli tu sehrává věk, stupeň vitality, a jak je zvíře nemocné. U chronických onemocnění se stav mění pomalu. Může trvat týdny, měsíce a nezřídka i roky, než se ukáže změna k lepšímu a zvíře úplně zotaví.“
Může se v průběhu léčby dostavit léčivá krize?
„Máte nejspíše na mysli zhoršení symptomů, které se mohou objevit před tím, než se pacient začne uzdravovat. Zda zvíře prochází léčivou krizí nebo se nemoc zhoršuje neprozradí jeden symptom příkladně průjem. I když se v průběhu léčby mohou některé symptomy zhoršit, jedná se většinou o stav dočasný po kterém následuje zlepšení. Léčba tak, jak si ji někteří lidé linkují nefunguje. Podívejme se třeba na infekční nemoci. Zánět hrtanu: inkubační doba od okamžiku, kdy zvíře přijde do kontaktu s virem je v řádech dnů, než se dostaví klinická manifestace. Umíme zmírnit příznaky, zklidnit kašel, a upravit vnitřní prostředí žaludku. Než se zbavíme „vetřelce“, čili viru chvíli potrvá. S podávanými léky se může rozladit imunitní systém. Ten, lze podpořit probiotiky. A jsme u rekonvalescence, která je stejně důležitá jako léčba. Když to vynecháte můžete počítat s recidivou,“ uzavírá doktor Havelka..