Veterinární lékař vypráví (16)

Datum:
11.8.2014 20:37

Psí organismus se neobjede bez důležitých stavebních látek.Stavební látky pro tvorbu krevních a kožních buněk, chlupů,

orgánů, produkci enzymů a neposlední řadě hormonů zvíře čerpá z potravy. Na chyby, kterých se z nevědomosti  dopouštíme psi doplácejí podlomeným zdravím. 

Výživa - pilíř imunity

“Sedmdesát procent imunitního systému je ve střevě. Je to něco jako pytel blech, které se nedají dobře pochytat. Ačkoliv  dnes  umíme transplantovat orgány,  a brzy jistě přijde doba, kdy si z kmenových buněk budeme pěstovat svoje vlastní orgány, imunitu transplantovat ani implantovat neumíme a nikdy umět nebudeme. Na funkci imunitního systému se od narození psa podílí výživa. Promítá se do zdravotních obtíží a při zanedbání  může vést i ke smrti zvířete,“ konstatuje Miloš Havelka. 

Zaostřeno na psí miminka

Rádoby chovatelé se snaží odloučit od matky  štěňata co možná nejdříve. Jak to vidíte?  „Je to nešvar! Chtějí mít se štěňaty co nejméně práce. Miminka jdou z baráku už v šesti týdnech. Období 4-6 týdnů je přitom  kritické z hlediska možností narušení zmíněného imunitního systému, infekčních nemocí a podobně. Uvědomte si, že teprve v sedmi týdnech dochází ke kompletnímu vývinu mozku a mozkových funkcí a nastává období socializace, kdy to štěňátko začíná vnímat. Předčasné odloučení od maminky a sourozenců, kde bylo miminku dobře s přechodem do cizího prostředí je stresovým faktorem. Ne každé mimino se s tím dokáže vyrovnat. Čím déle bude u mámy, minimálně do osmi týdnů, tím je to pro štěňátko lepší.“ 

Krizový moment odloučení

 

Snáší ho lépe štěňata malých, velkých či obřích plemen? „Lépe ho snášejí malá plemena. Prvotní miminkovský vývoj a fáze dospívání je u nich relativně krátká. Ve srovnání s velkými a obřími plemeny mají relativně dlouhou fázi dospělosti, stárnutí a stáří. U obřích plemen je to tak, že miminkovská a dospívací fáze života je relativně dlouhá. Mají velmi krátký střední a seniorský věk. Vývoj skeletu a psychiky je někde ve 2,5 letech. Takže trojnásobně dlouhá doba. Podívejte se třeba na Německou dogu. Stárnout začíná od 4 let. Průměrný věk 6-7 let. Velikost pradávného psa byla kolem 10 -15 kg. My jsme si psy zmenšili nebo zvětšili, jak se nám to líbilo, ale zároveň s tím jsme změnili proporcionalitu růstu, vývoje, dospívání a stáří.“ Dalo by se obecně říci, která plemena z pohledu štěňat  mají nejvíce zdravotních problémů a proč? „Brachycefalická čili krátkolebá. Jsou přešlechtěná,“ odpoví stručně MVDr. Miloš Havelka.