Veterinární lékař vypráví (13)

Datum:
24.7.2014 10:08

Chyby ve výživě zkracují život i našim psům. 

Většina z nás svoje zvířata přežije.Psi by se měli dožívat průměrného věku deseti let a výše. Zda tomu tak skutečně je se ze statistických údajů nedozvíme. Že se svým psům snažíme přilepšovat, jak se dá je patrné z návštěvnosti veterinárních ordinací. . 

Životospráva ovlivňuje věk

Z hromádky salátových listů, si člověk, který nikdy neviděl hlávkový salát představu jak vypadá neudělá. S granulemi, které svým psům sypeme do misek je to stejné. Že se s nimi rádi podělíme i o naše dobroty je nesporné. Světe div se! Co chutná nám chutná i našim psům. Je to dobře?

„Dávat psům jídlo od stolu je zcela nerozumné. Stůl je naše teritorium. Pes má svoji misku se žrádlem o které se s námi také nedělí. Proč to děláme obráceně? Uvědomte si, že pes je více masožravec. V optimálním případě může dostávat to na co stavěný jeho trávicí trakt.“ říká doktor Miloš Havelka a doplní: „O chybách ve výživě psů jsme se již hovořili.  Nemluvili jsme o tom, že se obecně mohou projevit zkrácením jejich života. Umřel protože byl starej, jenže on tu mohl být třeba o tři roky, kdyby neměl opotřebovaný organismus konzumací nevhodné potravy. Podepisuje se ve větší míře na jaterním metabolismu, kde často dochází k jaternímu selhávání notabene vážným poruchách metabolismu ledvin,“ vyburcuje naši pozornost doktor. 

Lidské dobrůtky

 

Pěkně okořeněná jitrnička, špekáčky, vánoční cukroví a například škvarky, patří mezi dobroty na které nedáme dopustit. Tleská jejich podávání psům veterinář? „Proč  netleskat? Budou pacienti,“ řekne až škodolibě. „Škodí  to lidem a neprospívá ani psům. Škvarky bych z vašeho seznamu vyřadil. Je to přirozený zdroj tuků a bílkovin. Tím neříkám, že bychom jimi měli psy krmit po lopatách. Pár  škvarků psovi ublíží míń než 10 dkg šunky.“ prohlásí. Prozradíte, jaké tuky jsou pro psy nevhodné? „Takový tuk neexistuje! Rostlinné, rybí oleje psům pouze svědčí.  Margaríny a ztužené tuky do psí potravy nepatří.“Co se stane když pes na zahradě ukořistí ptactvu lojovou kouli? “Za určitých okolností by to mohlo způsobit enteritidu, což je zánět střev, který se projeví průjmem. Upřímně řečeno, bál bych se toho míň než podávaných antibiotik, kterými se  dnes řeší 90% průjmů. Prebiotika, která po léčbě antibiotiky obnovují a posilují střevní mikroflóru se bohužel nepředepisují ani lidem. A přitom by stačilo alespoň říct, jděte si je koupit,“ konstatuje gastroenterolog Miloš Havelka.        .   .