Veterinární lékař vypráví (7)

Datum:
2.7.2014 13:09

Pravda o psí životosprávě může někoho i bolet. 

Představte si, že jste výrobce krmiva pro psy. Že na jeho odbytu závisí váš podnikatelský úspěch nebo bankrot. Myslíte si, že ve svém zápalu pro byznys nebudete sledovat vlastní zájmy?  

Na tapetě „ polosuché krmivo“

Výborným obchodním artiklem je i „ polosuché krmivo“ pro psy. Jak ho vidí dietolog  MVDr. Miloš Havelka?

„V prvé řadě je třeba říci, že polosuché krmivo je přesně definováno v legislativě. Je to každé krmivo, které má obsah vody mezi 15-50%. Polosuchá krmiva bývají pro psy poměrně chuťově zajímavá. Psi je rádi přijímají. Z mého pohledu jde o jakousi kočkomyš. Ani suché ani mokré, takže něco jako princezna Koloběžka anebo Chytrá horákyně. V roli výrobce se musím vypořádat s faktem rychlého zkažení. Proto, abych zabránil  rychlé oxidaci musím tam něco přidat. Nejsnazší cesta je nacpat tam spoustu konzervantů.“ říká veterinární lékař  a dodá: „ I tak, pokud tato krmiva rozbalím, podléhají velmi rychle zkáze. Co s tím? Polosuchá krmiva by se měla skladovat v hermeticky uzavřených nádobách a po otevření zkrmit co nejdříve,“ radí Miloš Havelka. 

Základní stavební plán se nezměnil

Mnozí z nás si nemohou vynachválit klapky na očích. Co soudíte o pestrosti psí stravy, a co nastane pokud ji pes nemá? „Vraťme se do minulosti. Do doby, kdy už tu byli psi a jiné psovité šelmy a něčím se nějak živily. Můžete namítnout, že za desítky tisíc let se leccos změnilo. Promiňte, že vás zklamu! Základní stavební plán, podle kterého to vše funguje bez ohledu na to, zda jde o miniaturního nebo obrovského psa se nezměnil. Podívejte se na dokumenty o divoce žijících psech! Jaká je skladba jejich potravy, jakým způsobem ji konzumují, a  co mohou, jako predátoři ulovit od drobných hlodavců přes býložravce, až po hmyz. Zapomenout nelze ani  na rostlinnou složku potravy , ať už jde o různé druhy trav respektive bylin anebo ovoce. A teď to

srovnejte s potravou našich psů. Dobře se to neříká. To, co nás zajímá je krása toho kterého plemene. Jenže to, co je vevnitř nikoho příliš netrápí. Mimochodem. Už jste někdy viděli psa opilého po konzumaci nakvašených jablek? Kdo odpoví, že je to velká sranda klepl hřebík na hlavičku. Jako veterinář to vidím jinak. To, co jsme z původních psů udělali nemusíme pitvat. Smůla pro nás i naše psy je, že si nehodláme připustit, že jsme si tím zadělali na problémy,“ uzavírá veterinární lékař Miloš Havelka.           .