Veterinární lékař vypráví (33)
6.10.2014 19:44
Životy zvířat a jejich zdraví ohrožuje novodobý fenomén. Alergie. Důkazem je i narůstající počet psů, kteří se zdravotních obtíží sami zbavit nemohou.
Dají se psi „alergici“ podobně jako lidé úspěšně léčit?
„Veterinární medicína za humánní nezaostává. V případě podezření na alergii lze klinickou diagnózu potvrdit screeaningovým testem a zahájit léčbu. Rozhodně tu nejde o omezení možností veterinární medicíny, ale spíše finanční možnosti majitele zvířete,“ říká Miloš Havelka.
„Alergií je spousta. Typický problém bílý pes - znamená sklon k alergii a další problémy. Alergie se dá zjistit poměrně jednoduše. Buď speciálním vyšetřením krve nebo z kožního alergologického testu. Psi mohou reagovat na různé alergeny. Proto se provádí základní screeningový test, při kterém se z krve v laboratoři určí skupiny možných alergenů tzn: pyly trav, bylin, stromů, roztoči, bleší sliny. Alergie ale mohou pocházet z potravy, kterou je zvíře krmeno. I to je v možnostech screenigového testu zjistit. Jakmile je proveden test, dá se připravit autovakcína, nebo autoalergen a může se desenzibilizovat. To je jedna z možných cest. Udělat lze i tzv. kožní test, kdy se na místo napíchají různé alergeny, a čeká se, jak to zareaguje. Od této diagnostiky se výrazně ustupuje, a osobně se ní nepřikláním. Pokud vás zajímá cena: Základní screenig s odběrem krve, abychom zjistili na co, a na jaké skupiny alergenů je zvíře citlivé, se pohybuje někde kolem 1500-1600 Kč. Specifikace alergenů přijde zhruba na 2000 Kč, výroba autovakcíny nebo autoalergenu bratru na 4000 Kč plus každý týden 70 Kč za aplikaci,“ líčí doktor.
Vědí majitelé alergických psů, jaké je čekají výdaje a jsou ochotni léčbu zvířat podstoupit?
„Při podezření na alergické onemocnění je s klientem samozřejmě konzultován postup. Řekl bych, že klienti jsou ze 70% ochotni diagnostiku absolvovat a léčbu psů podstoupit. Neléčené alergie vedou k chronickým onemocněním. Jejich léčba majitele psa vyjde mnohem dráž. Jak se alergie projevuje? K nejčastějším projevům patří svědivost nebo zarudnutí kůže na tzv. predilekčních místech (meziprstí, vnitřní strany ušních boltců), kopřivka, záněty kůže, zažívací obtíže. Těch příznaků je mnoho. Jaká plemena jsou k alergiím nejnáchylnější? Přešlechtěná! Westíci, bišonci, francouzští buldočci. Na alergie bývají citliví i dobrmani,“ rozšíří seznam plemen MVDr. Miloš Havelka.
Máte na MVDr. Havelku dotaz? Pište na wikidog@wikidog.cz.