Technika podávání léčiv

Datum:
1.2.2015 18:19

Kdo má psa potvrdí, že se v domácnosti neodehraje nikdy nic, s čím by čtyřnohý miláček nesouhlasil. O podávání léčiv to platí dvakrát. Donutit psa spolknout prášek bývá prakticky nemožné. Ve většině domácností se to neobejde bez aktivní účasti celé rodiny. Hunterova rada pro osamělé chovatele zní: „ Má-li vaše rodina členů méně, požádejte o pomoc sousedy.“

 

Podávání léků nemusí být horror

Úspěšnost podávání léků ve formě tablet závisí na vzájemném vztahu mezi psem a jeho majitelem. Jinými slovy na tom, jak je pes zvládnutelný. Pokud u svého psa nezanedbáváte kontrolu ústní dutiny, což vyžaduje , aby si pes bez odporu nechal otevřít tlamu, technika podání léků horror story. představovat nemusí. Tabletu prostě položíte na kořen jazyka a necháte psa sklapnout. Čelisti mu přidržíme pevně u sebe. Vyvolá se tím polykací reflex a zabrání vyplivnutí léku. Starším, zkušeným psům pro jistotu znovu zkontrolujeme ústní dutinu, abychom se přesvědčili, zda tabletu skutečně spolkli. Někteří psi dokáží přímo divy s tím, jak tabletu jazykem zasunout pod pysky a v nestřeženém okamžiku ji tajně vyplivnout.

 

Léčiva podávaná v potravě

Některá léčiva můžeme zvířeti podávat v potravě. Zamíchání rozmělněných tablet do krmné dávky obvykle nestačí. Důvod je prostý. Pes léčivo v potravě pozná a krmivo odmítne.V takovém případě musíme být chytřejší než náš pes. Tabletu vpravíme třeba do kostičky syrového masa, kde nožem vytvoříme malou kapsu. K úspěšným fintám patří „tabletka“ zasunutá do kousku taveného sýra.

 

Léčiva ve formě kapek

 

Kapky a roztoky můžeme podávat na kávové lžičce, tak že zvířeti odtáhneme dolní pysk a léčivo vpravíme do vzniklé kapsy. Spolehlivějším způsobem je natáhnout léčivý roztok do jednorázové injekční stříkačky (bez jehly) a obsah psovi vstříknout koutkem do dutiny ústní.