Štěkám, štěkáš, štěkáme…

Datum:
2.5.2015 20:51

Psí štěkot je smysluplnější než si vědci mysleli. 

Vědci zabývající se chováním psů se dlouho domnívali, že štěkot psů není příliš funkční projev. Mysleli si, že štěkání je náhodný jev. 

Zvukové analýzy prokázaly, že štěkot psa se mění podle situace ve které se pes nachází. Je důležitým prostředkem komunikace nejen v kontaktu s člověkem, ale i ostatními psy. 

Štěkám, štěkáš, štěkáme…

Kdo nemá v blízkosti svého domova psa, který si krátí dlouhou chvíli štěkáním pravděpodobně neví, co je zle. Zlozvyk drásá nervy majitelům i sousedům. 

Máte-li doma „smečku“ jste nejspíš na psí štěkot zvyklí. Víte, že u každého psa existuje několik odlišných způsobů štěkání. Vědci mluví až o dvanácti druzích různého štěkání, které  se snaží rozluštit. 

Psi mohou příkladně štěkat  kvůli něčemu, co se jim zdá důležité i když vám to tak nepřijde. Štěkotem dávají najevo radost i svoji nevoli. Důrazně se mohou ozvat  při obraně svého teritoria anebo štěkat jen proto, aby slyšeli zvuk svého vlastního hlasu.. 

Štěkání na povel patří k výcviku služebních psů. Všichni psi se rádi ozývají, takže to můžete snadno naučit i svého psa. Štěně povel „ štěkej“ zvládne již ve čtyřech měsících života. Tento cvik se učí zejména proto, aby pes na něco svým hlasem upozornil nebo případně pohrozil. Pes přitom musí odlišit kvalitu štěkotu, která je po něm požadována. 

Věřte, že naučit psa štěkat na povel je mnohem snažší, než ho zbytečnému a obtěžujícímu štěkání odnaučit.