Sami sobě lékařem
11.2.2015 14:24
Ryby, maso, zelenina, jarní cibulka anebo pórek. Přesně tohle by totiž, podle čínské medicíny, nemělo chybět na
našem talíři proti všemu trápení.
Jak je člověk zdravý, štíhlý a v kondici, podle tradiční čínské medicíny závisí rozhodující měrou na tom, jak dalece jsou v jeho organismu v souladu síly jing a jang.
Jing a jang patří k sobě. Zároveň představují protiklady a neustále se střídají. Pokud jejich vztah není bezproblémový, člověk vypadne z rovnováhy a onemocní. Důvodem je blok toku životní energie tzv.čchi.
Choroby, které je možné charakterizovat slabostí, pomalostí nebo chladem mají charakter jin. Náleží k nim např. nízký tlak, bledost, únava, sklon k průjmům, otoky a revmatické potíže.
Nemoci, které jsou charakterizovány silou, horkem a aktivitou mají charakter jang. Náleží sem např. vysoký krevní tlak, nadváha, zácpa, žaludeční vředy nebo srdeční infarkt.
Typ jin
Má sklony k ranní únavě a nízkému tlaku. Barva rtů a obličeje je většinou bledá. Lidé tohoto typu snadno prochladnou. Jsou spíše introvertní a pohybují se pomalu. Jsou lační po sladkém a potřebě teplých nápojů. Trpí sklony k průjmu, revmatickým potížím, otokům, špatné paměti, celulitidě.
Typ jang
Je spíše prudšího založení, citově vznětlivý. Lidé tohoto typu hodně pracují, nenávidí nečinnost. Jejich mluva je hlasitá, pohyby rychlé. Cítí se tělesně horkokrevně. Mají často žízeň. Milují chladné pokrmy a nápoje. Nezřídka mívají značnou chuť k jídlu. Trpí sklony k zácpě, pálení žáhy, vysokému krevnímu tlaku. Při nezdravém způsobu života u nich vzniká nebezpečí žaludečních vředů a infarktu.
V zájmu nastolení rovnováhy mezi jing a jang se v čínské medicíně používá celá řadu terapeutických opatření. Kromě léčivých čajů a koření i tělesných cvičení a metod k uvolňování bloků. Za důležitou součást zdraví a dobrého pocitu se jednoznačně považuje především správná výživa.