Rozdílné přístupy v medicíně
19.1.2015 16:25
Zatímco všechny kultury a systémy léčení v historii uznávaly přítomnost vše spojující životní energie, západní vědci je lehce přehlíželi.
Číňané tuto energii nazývají čchi, Polynézané mana, Soudové wakonda, Hindové prana, a dalo by se pokračovat.
V historii západní medicíny a filozofie se nazývala životní síla. Když se formovala moderní věda, filozofové se rozdělili na vitalisty, kteří trvali na existenci síly, jež oživovala a ovládala fyzický organismus, a na materialisty, kteří její existenci popírali a tvrdili, že veškerý život lze vysvětlit chemickými a fyzikálními procesy.
Obrat v historii vědy vysvětluje, proč většina z nás hledá výhradně fyzické vysvětlení nemoci.
Hledáme mikroby, parazity, genetické vady anebo opotřebení organismu věkem.
Se sklonem soustředit peníze na výzkum fyzikálních faktorů, které se nejlépe slučují s tržním řešením, tedy na nové léky jaksi pozapomínáme na změnu životního stylu.
I když nás lékaři povzbuzují, abychom omezili emocionální stres nebo si všimnou, že pacientům, kteří projdou nějakým psychickým napětím je zle, zahrnou nás recepty na léky, aniž řešili důvody vzniku symptomů, kdy se chce životní síla zbavit poruch a nepříjemností například v podobě průjmu, zvracení, kašle, kýchání a podobně.
Mnozí odborníci se výhradně materialistickým přístupem k léčení nemocí cítí omezeni. Zkoumají a znovu přistupují k praktikování holistických terapií pro lidi i zvířata, které uznávají a respektují životní sílu ovládající živé organismy.
Holistické terapie nehledají jenom jednu příčinu nebo lék. Snaží se pochopit a léčit poruchu v rámci celého organismu jedince. Snaží se zjistit, jak jsou různé nedostatky v člověku i zvířeti propojeny.