Registrovaní dárci krve

Datum:
16.2.2015 19:29

Ve středním Skotsku existuje krevní banka pro policejní  psy. 

Policejní psi ve středním Skotsku jsou registrovaní dárci

krve. Krevní banka policejních psů znamená šanci pro psy, kteří by bez transfúze nepřežili. Nejčastějším důvodem k transfúzi bývají úrazy, složité chirurgické zákroky, otravy nebo závažná onemocnění jater a ledvin. Transfúze se používá i při některých autoimunitních onemocnění.  

To byl i případ anemického kokršpaněla, kterému zachránila život krev dárce, - policejního psa jménem Zak. „Pokud by nedostal transfúzi nepochybně by uhynul,“ řekl médiím po zákroku ve veterinární nemocnici ve Stirlingu policejní seržant Cameron Shanks.

Kokršpaněl se díky krvi „policejního dárce“ zotavil a mohl se vrátit svým majitelům.  

Krev je nenahraditelnou tekutinou. Pro léčbu a záchranu

člověka, stejně jako psa. Že se potřebná pomoc neobejde bez dobrovolných dárců dokazují i případy na životě ohrožených zvířat v České republice.

Registrovaní dárci krve

Dobrovolní dárci se u nás většinou rekrutují ze psů středních velkých a obřích plemen.  Vhodní dárci krve musí být zdraví. Psi mají podobně jako lidé svoje krevní skupiny. Pro praxi je významná zejména krevní skupina DEA 1.1 pozitivní a negativní.  Psi mohou darovat krev jednou za 6 měsíců. Nejkratší interval mezi odběry jsou 3 měsíce. Pes s vyšší hmotností než  30 kg může darovat až 500 mililitrů krve. Krev dárců je v krevních bankách veterinárních klinik uchovávána cca tři týdny. Ani potom drahocenná tekutina nepřichází nazmar. Slouží ke zpracování na potřebné krevní deriváty. 

V ČR funguje několik krevních bank nabízejících dobrovolným   dárcům odlišné výhody, včetně vyšetření zdarma a to v Praze, Brandýse nad Labem a v Brně:

Vetnemo, Veterina Jaggy a a Vetcentrum Duchek v Praze,  Veterinární klinika v Brandýse nad Labem, ABclinik a Veterina Jaggy v Brně.  

Potřebné informace o možnosti dárcovství můžete získat přímo na veterinárních klinikách.