Rady na cesty
11.6.2014 09:46
Chcete vzít vašeho miláčka do zahraničí?
Před zahraniční cestou byste měli navštívit vašeho veterináře, který by vám měl odsouhlasit dobrý zdravotní stav vašeho psa. Veterinář vás také může informovat o aktuálních pravidlech pro cestování do konkrétních destinací. Exotické země představují riziko bakteriálního nebo parazitního původu.
Co zabalit na cestu?
Pokud jedete autem tak byste neměli zapomenout na krmení, vodu, hračky, přepravku a deku. Pokud pojedete vlakem, se psem můžete cestovat ve všech vlacích ČD pouze ve druhé třídě. V první třídě můžete cestovat s malým psem v přepravce. Váš pes musí mít vždy nasazen náhubek a být držen na vodítku. Pes nikdy nesmí být přepravován na sedadle.
U cestování vlakem v první třídě platí také výjimka pro přepravu psů vodících, nevidomého držitele průkazu ZTP/P a asistenčních psů. Asistenční psi se přepravují ve vlacích ČD zdarma. Nemusí mít náhubek. Nelze je z přepravy vyloučit, ani jejich přepravu odmítnout.
Se psem letadlem
To, že s vámi poletí pes, je vhodné nahlásit ihned při zakoupení letenky a doporučuje se nechat si potvrdit, že jsme společnost řádně informovali.
U většiny leteckých společností se pak za psa v kabině platí jako za zavazadlo nad váhu. To se týká ale jen malých psů (většinou do 8 kg). Větší pes musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Na cestu letadlem je třeba pořídit pevnou přepravku, která vydrží i ne vždy ohleduplné zacházení letištního personálu. Psům je vhodné naordinovat vhodné uklidňující prostředky, které vám doporučí veterinář.
Cestování po Evropské Unii
Cestování se psy je od 1. října 2004 možné pouze s pasem a za podmínek stanovených nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003, o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu. Pro cestování po evropské unii potřebujete cestovní pas zvířete. Určité země vyžadují označení tetování nebo mikročip. Očkování proti vzteklině.
Cestování do Velké Británie, Irska a Malty
Pes musí být označen mikročipem. Označením mikročipem provádí soukromý veterinář. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení – ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo osoba, která zvíře doprovází, při každé kontrole zajistit zařízení nezbytné na odečítání mikročipu.
Zvíře musí být mikročipem označeno před vydáním pasu, je nutné očkování proti vzteklině. Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro českou republiku písmena CZ.) Vzor pasu pro českou republiku byl schválen Státní veterinární správou. Chovatel pas získá u soukromého veterináře, který je schválen a registrován pro vydání pasů krajskou veterinární správou. Požadavky pro schválení jsou uvedeny v žádosti o schválení.
Očkování proti vzteklině
Očkování proti vzteklině musí být od 3 měsíců stáří zvířete. Toto očkování provádí zase soukromý veterinář v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO), nebo rekombinační očkovací látkou. Seznam očkovacích látek proti vzteklině schválených v ČR.
Ošetření proti echinokokóze psů
Ošetření proti echinokokóze to znamená odčervení psů. Toto ošetření musí být provedeno soukromým veterinářem. V pase vašeho miláčka musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziguantel. Ošetření proti echinokokóze musí být provedeno 120-140 hodin před vstupem do Velké Británie, Irska, nebo Malty. Cestování se psy, mladšími třech měsíců z České republiky do Velké Británie, Irska a Malty není dovoleno. Můžete cestovat pouze za podmínky, že členské státy udělí výjimku.