Psy nezajímá lidská rivalita ani žárlivost

Datum:
21.5.2014 14:35

Psy nezajímá lidská rivalita ani žárlivost

Pes nás učí, jak mírnit svou agresivitu vůči jiným lidem.Náš život je ve znamení neustálé soutěže v níž chceme zvítězit. Setkáváme se s tím všude. Na povrch se přitom nedere jen  rivalita, žárlivost, nebo závist, ale také těžko zvládnutelná agresivita. Patrná začíná být i u našich dětí. Jak to souvisí se psy? Jednoduše. 

Psy naše rivalita vůči, fotbalovému klubu, sousedům, spolužákům ve škole, a kdo ví čemu ještě nezajímá. Pes se chce jednoduše jen podělit o naši přízeň. Půvab je v tom, že nás zároveň učí, že můžeme v druhých vidět i něco jiného než soupeře. 

Štěňata zářným příkladem

Zářným příkladem chování mohou být už štěňata. Pokud štěně neizolujeme od okolního světa za betonovou zdí, která chrání náš nedobytný hrad před zraky zbytku světa, a včas ho uvedeme do psí a lidské společnosti nebudeme litovat. 

Štěně, bez ohledu na plemeno, přitahuje pozornost a obdiv lidí. Časté procházky v rušných parcích nebo na jiných veřejných prostranství štěněti umožňují kontakt s jinými psy i lidmi. Je prokázáno, že štěňata, která vyrůstají v prostředí bohatém na společenský kontakt se v dospělosti neprojevují agresivitou. 

Pes, který se setkává s velkým počtem lidí, chce poznávat další. Je jako někdo, koho dobře znáte a  kdo s každým dobře vychází.    

Výzkumy nemusí být pro kočku

Nejrůznějších výzkumů ve kterých se utápí miliony, aniž by něco užitečného přinesly je víc než dost. Škoda, že se u nás dosud nikdo nepřiklonil k výzkumu prospěšnosti „výuky se psem“ u školních dětí. V Americe to psychologové a sociologové za bezvýznamné nepovažují. 

Výzkum zaměřený na žáky základních škol, kde byla zavedena výuka se psem ve školní třídě prokázal, že 39% dětí se chová ke svým spolužákům s menší agresivitou. 

 

Promiňte, nemáte náhodou blízko k novému ministrovi školství a tělovýchovy? Není vyloučeno, že by ho podnět k přínosnému výzkumu nemohl zaujmout…