Psi vždy dokáží vyjádřit, co chtějí
Na první pohled by se mohlo zdát, že komunikovat s němou tváří je těžké. Byť si to nepřipouštíme psi s námi komunikují neustále jednak zvuky, které vyluzují, řečí svého těla, ale třeba i neopakovatelným pohledem očí.
Psí oči. Co může být smutnějšího a co veselejšího. Ocas, který si je pes z návratu svého pána schopný uvrtět. Štěkot. Od přátelského vítání rodiny, přes upozorňování, že už nechce být doma sám až po výhružný ochranářský. Kolik různých postupů psi používají, chtějí-li se vyjádřit k momentální situaci anebo k tomu, co chtějí, je nespočet.
„Náš Maxík vás začne olizovat, když chce říct, že nás má rád. Olizováním vyjadřuje i omluvu, když vyvede něco nepřístojného. V lízání je fakt šampin,“ říká jeho majitel Jirka. V zápětí nám vysvětlí, že není lízání jako lízání…
„Dlouhé a opakované lízání je u našeho Maxíka projevem náklonnosti. Několik zdvořilostních olíznutí znamená omluvu. Cokoliv mezi tím je signál, abychom mu věnovali pozornost. Spolehlivě nás tak třeba dovede k misce, ve které už není ani kapka vody,“ popisuje Maxíkovo počínání Jirka. Jinými slovy dokazuje úspěšnost s jakou se jeho basetovi pouhým jazykem daří vyjádřit to, co chce.
Že psi dokáží být ve svých projevech komunikace s lidmi nepřekonatelní, prokázal i výzkum, při kterém bylo psům a kočkám ukázáno místo, kde byl ukrytý pamlsek. Zvířata k němu nemohla. Jakmile se v místnosti objevil člověk, který o úkrytu pamlsku nevěděl, psi byli pětkrát úspěšnější než kočky v tom, že člověka přiměli, aby jim pochoutku našel.