Psi umí vyvolat poplach

Datum:
11.11.2014 07:37

Kardiovaskulární onemocnění mají na svědomí polovinu úmrtí v Evropě. 

Špatné stravovací návyky, obezita a málo pohybu přispívají  ke vzniku aterosklerózy, čili ukládání tukových látek ve stěnách tepen a jejich postupnému zužování. 

Prognóza v takových případech není optimistická. Máme zaděláno na to, že nás postihne infarkt, nebo raní mrtvice. Věděli jste, že na světě umírá na mrtvici  každých 6 vteřin  jeden člověk? 

U koronárních příhod hraje roli čas. Život člověku může pomoci zachránit  i pes.   

V Norfolku ve dvě hodiny ráno probudila fenka patterdaleského teriéra Tia, spící Soniu Rampleyovou. 

Sonia v domnění, že fenka chce ven vstala, aby ji pustila z domu. Tia, ale ven nechtěla. 

Dovedla Soniu do ložnice, kde ležel na zemi její muž. Nemohl mluvit. Byl ochrnutý na půlku těla. Po jeho převozu do nemocnice se Sonia dozvěděla, že ho postihla cévní příhoda. „Kdyby mě Tia neprobudila, našla bych ho ráno a to by už bylo pozdě,“ řekla Sonia Rampleyová. 

V Orléansu poplach způsobila osmiměsíční bulteriérka Lilly. 

Probudila z hlubokého spánku Jimmy Farrella. Uvědomila ho, že jeho matka potřebuje pomoc. Paní Farrellová, kterou v noci zastihla koronární příhoda je přesvědčená, že za své  uzdravení může vděčit chytré Lilly.  

O nedocenitelné schopnosti  psů vycítit nebezpečí vypovídá i příběh, který se stal v Allistonu v Ontáriu. 

Tříletá fenka irského setra přivedla souseda, když jejího pána náhle postihl srdeční infarkt. Ztratil vědomí a zůstal ležet na sněhu. „Kdyby tam Caleigh nebyla, špatně by to dopadlo,“ prohlásil majitel oddané fenky Max Lovett.