Psi dnes žijí mnohem déle
stylu i způsobech stravování dávají lidem stejně jako psům možnost dožít se delšího života.
Z výsledků průzkumů časopisu Dogs Today vyplývá, že nejvyššího průměrného věku 14,5 let se dožívá plemeno Jack Russellův teriér. Vysokého věku 13,8 roku se může dožít plemeno Jorkšírkého teriéra a Ši-tu. Průměrný věk plemene Labradorský retrívr, Anglický špringršpaněl, jezevčík, Staffordský bulteriér, voříšek (kříženec), Kernteriér, Pudl a Border kolie se pohybuje v rozmezí od 12 do 12,7 let. Vlastníte-li Zlatého retrívra, Šeltie, Boxera, anebo Čivavu může vás potěšit zjištění, že se jejich průměrný věk blíží ke 12 letům života. Pekingský palácový psík se může dožít skoro jedenácti let a Německý ovčák 9,5 let života.
Průzkum časopisu Dogs Today současně zjistil, že vyššího věku se dožívají kříženci. Když příkladně dojde ke zkřížení Jack Russellova teriéra a Border kolie, či jiných dlouhověkých plemen může to znamenat prodloužení jejich života.
Stárnutí je přirozenou a předpokládanou součástí života. Organizmus postupně spíše degeneruje než, aby se oživoval. To samozřejmě neznamená, že by se zdravotní neduhy a nemoci našich miláčků nedaly léčit. Majitelům psů stejně jako veterinárním lékařům musí jít o to, aby zvíře udrželi co nejdéle v nejzdravějším a nejaktivnějším stavu. Negativní přístup s propásnutím času k efektivního léčení nic dobrého přinést nemůže.
Jedna z nejdůležitějších věcí zřejmě je - vzít na vědomí, že staří psi, podobně jako staří lidé mají menší schopnost překonávat stres. Nemusí souviset jen s nemocí, ale třeba i stěhováním, úpravou jídelníčku či změnou zaběhlé životní rutiny.
Napište nám na wikidog@wikidog.cz, co bylo pro Vás signálem, že váš miláček stárne. Pustit se do konverzace při které si lze vyměnit cenné zkušenosti s příznaky stárnutí našich miláčků může být více než užitečné.