Při výběru štěněte se nevyplácí spěchat

Datum:
10.9.2014 07:19

Pečlivost při výběru štěně se budoucímu majiteli vyplatí.Ocitne-li se zájemce o štěněte u chovatele bývá na rozpacích, kterému ze štěněcích batolat by měl dát přednost. Pokud máte jasno ve výběru pohlaví,- s rozhodnutím odnést si volného pejska nespěchejte.

 

Doba vhodná k návštěvě a odběru

Štěňata podle stáří a plemenné příslušnosti vypadají různě. Zdravé štěně je baculaté a poměrně těžké. Musí mít jasné oči, čistý čenich a zadeček. Nesmí mít nafouklé bříško, zježenou srst a nekoordinované pohyby. Vhodná doba k návštěvě štěňat je ve stáří čtyř týdnů a k odebrání v sedmi až dvanácti týdnech. V té době již štěňata dobře vidí, a obratně se pohybují. Měla by být zvědavá a kurážná. Štěně zvednuté do vzduchu by se mělo energicky bránit ne zůstat ochable viset. Sliznice a spojivky musí být růžové, zoubky bezvadné a skus přiměřený věku a plemeni. V době odběru by již pejsek měl mít v šourku obě varlata. Pokud varle uvázne v břiše nebo tříselním kanálu je nutná operace. Ve varleti v břišní dutině se nemohou tvořit spermie. Tito psi jsou méně aktivní, i když nemusí být neplodní, pokud jedno varle sestoupilo správně. Uvízlé varle může působit zdravotní problémy např.nádorové bujení. Operace je pak nezbytná.

 

Pozor deformace a kýlu

Zdravé štěně by nemělo mít žádné deformace. To znamená vybočené nebo zvětšené klouby, špatně vyvinutý hrudník nebo rozštěp nosu či patra. U štěňat se dost často následkem neodborného ošetření pupečníku objevuje i kýla. Vznik kýly může také způsobit nesprávné zdvihání štěněte. Sklon ke vzniku pupeční kýly bývá bohužel i dědičný. Kýla sice není životu nebezpečná , ale je třeba ji včas odstranit. Co z toho plyne? Štěně s deformacemi nebo kýlou si raději neberte.

 

Společník na příštích deset i více let

 

Vybírat si štěně bez dostatku znalostí a zkušeností je něco jako sázka do loterie, která se může sakramentsky prodražit. Nejen proto bychom měli o pomoc požádat kynologa, nebo veterináře, kteří mají zkušenosti s plemenem, které si zamýšlíme pořídit. Ztráta času to určitě není. Seznámíte se s různými specifickými požadavky chovu i potřebami psa. Při výběru štěněte je dobré vidět jeho matku, což se opomíjí a u některých chovatelů se to nemusí setkat s pochopením. Neváhejte proto navštívit chovatele vícekrát. Váš zájem a vaši pečlivost by vám za zlé mít neměl. Vybíráte si přece společníka na příštích deset nebo více let života.