Poruchy sexuálního chování psa
13.7.2014 14:01
Rozmnožování je důležitou součástí života každého psa.
Po dosažení pohlavní zralosti (u jednotlivých plemen se doba liší) může pohlavní pud silně ovlivnit chování psa. To se týká především samců, kteří jsou schopni páření a rozmnožování celý rok.
Trvalá touha po páření vede k tomu, že samec neustále intenzivně prozkoumává, očichává i ochutnává stopy vyznačené močí. Důvodem je vystopovat fenu s ochotou rozmnožovat se, což prozrazují signály převážně pachového charakteru.
Ke způsobům chování, které signalizují ochotu rozmnožovat se patří očichávání, dotírání a nabízení se. Psi skáčou na fenu, okusují ji, a snaží se ji k sobě přitáhnout. Smyslem těchto signálů je vyzvat partnera k páření a současně zdůraznit vlastní touhu po páření.
Poruchy
U psů v oblasti sexuálního chování bohužel příliš často dochází k vážným poruchám.
Zejména u psů, kteří museli vyrůstat bez dostatečného kontaktu se svými druhy, se může projevit chybná orientace na člověka. Co to znamená? Pes by v takovém případě vyhodnotil člověka jako sexuálního partnera a páření s jiným psem by možná dokonce úplně odmítl.
Chybná orientace psa pro člověka nebezpečná není. Smutnou skutečností je, že se zvíře díky poruše svého chování nemůže přirozeně rozmnožovat.
Pokud se člověk v rámci „sociálních her“ psa stane objektem jeho pokusů o sblížení je nutné naučit ho, že takový způsob hry není žádoucí.
Přehnané nebo chybějící sexuální chování může mít různé příčiny. Je proto dobré poradit se s veterinářem.