Porodníkem teď a tady

Datum:
21.12.2014 11:22

Očekáváte na svět příchod prvních štěňátek? Obáváte se , zda  první porod  psychicky a prakticky zvládnete? Čtěte! 

Porod se zpravidla ohlásí o den dříve. Teplota těla budoucí maminky se sníží až o stupeň. Mléčná žláza již vylučuje mléko. Fena je neklidná. Hrabe. Snaží se olizovat pochvu a vyhledává klidná místa. Břicho je prověšené a boky propadlé. Jakmile tyto příznaky zpozorujete,  zkontrolujte porodní bednu a upravte v ní podestýlku. Připravte si čisté utěrky, ostré nůžky, pevnou nit a vystlanou krabici, kam uložíte narozená štěňata, než je vrátíte mamince. Věřte, že to vaše mamina zvládne!

Porodníkem teď a tady 

Nebuďte nervózní! Vyčkejte na otevření děložního krčku a první stahy. První štěně se zpravidla rodí po výrazných stazích, nejpozději dvě hodiny po objevení plodové vody. Obvykle se narodí rychle. Štěně se někdy objeví v plodovém vaku naplněném tekutinou, který většinou praskne ještě v poševním vchodu. Na svět vykoukne hlavička. Objeví-li se zadní nožky s ocáskem není důvod k panice. Štěňátka přicházející na svět opačnou stranou se zpravidla narodí hladce. Nebezpečná je pouze příčná poloha, kdy je zapotřebí přivolat k porodu veterináře. Jestliže fenka nemůže štěně vytlačit, je možné jí pomoci jemným tahem. Narozené štěně citlivě uchopíme do čisté utěrky. Interval mezi odtokem plodové vody a vypuzením dalšího štěněte může být dlouhý.  Poslední štěně se často rodí se zpožděním. Úlevu fence může přinést krátké vyvenčení. 

Se štěnětem odchází i placenta. Během porodu počítáme počet štěňat a placent, aby některé lůžko neuvízlo v porodních cestách. Pokud se plodové obaly při porodu neprotrhnou,- fena je obyčejně sama prokousne a štěně osvobodí. V případě, že to neudělá protrhnete je opatrně prstem. Nejeví- li maminka o štěně zájem, musíte je sami zbavit všech obalů. Vyčistit mu tlamičku od hlenů a plodové vody. Pokud nedýchá třít mu kruhovými pohyby hrudník, aby se nadechlo. Olizováním to provádí i fena. Sama zpravidla překusuje i pupeční šňůru. Někdy je lepší pupeční provazec podvázat nití asi 2 cm od bříška a přestřihnout vydezinfikovaným nůžkami. Fena totiž pupečník často ukousne u samého bříška. Hrozí tím nebezpečí vytvoření pupeční kýly nebo dojít k infekci. 

Má-li fena tendenci zklikvidovat placentu, nemělo by se jí v tom bránit. Požíráním placenty získává cenné živiny a hormony. Při velkém vrhu by, ale neměla pozřít všechny placenty. Mohlo by to vyvolat průjem.