Onemocnění srdce a oběhového aparátu

Datum:
22.2.2014 11:48

Srdce je životně důležitým orgánem. Onemocnění srdce a oběhového systému bývá často nepoznanou příčinou smrti. Srdce je centrálním orgánem krevního oběhu. Svými pravidelnými kontrakcemi žene krev cévním řečištěm. Srdce je uloženo v dutině hrudní mezi 4 a 8 žebrem, z větší části v levé polovině hrudníku. Je tvořeno srdečním svalem a osrdečníkem. Mezi jednotlivými komorami a předsíněmi jsou otvory opatřené chlopněmi. 

Srdce psa je ve srovnání s jinými zvířaty nepoměrně velkým orgánem k ostatním proporcím těla, což umožňuje výkony zejména pracovních závodních psů. Srdce funguje jako obrovské čerpadlo ženoucí krev krevním řečištěm .Svůj výkon přizpůsobuje potřebám výživy a okysličování organismu. 

Řada srdečních nemocí je u psů způsobena dědičnou zátěží či deformací.Vlivem různých anatomických změn v srdci a na chlopních dochází k poruchám transportu krve a různému stupni míšení krve.

Poruchy krevního oběhu mohou být způsobeny sníženou srdeční kontrakcí tzn.snížením práce srdečního svalu /srdeční slabost/ anebo poruchou cév /cévní slabost/. Kombinací  srdeční a cévní slabosti, srdečních vad a poruchy rytmu často vznikají srdeční choroby většinou zastoupené u starších psů nad 10 let. 

Základní příznaky chorob srdce a oběhového aparátu:

·       snížení výkonnosti

·       snadná unavitelnost

·       dechové potíže, kašel

·       zvětšení objemu břišní partie

·       otoky končetin

·       modrání sliznic

·       nechuť k ulehnutí

 

Reakcí na možné příznaky nemoci srdce by měl být absolutní klid, omezení krmiva a tekutin. Žádoucí je neodkládat návštěvu lékaře. Při zástavě srdeční činnosti je třeba neprodleně zahájit srdeční masáž případně umělé dýchání. Nezapomenout přitom na povolení obojku k zajištění dostatečné průchodnosti dýchacích cest. Zajistit dobrou ventilaci prostředí a vyloučit šokové stavy.