Očekávání vyšší než Himaláje

Datum:
9.12.2014 13:16

Onemocněl vám pes? Očekáváte, že mu pomůže návštěva

veterinární ordinace? Promiňte, že se ptáme, co soudíte o svém očekávání a míře trpělivosti? Jak sami zjistíte důvod je na místě. 

Chápeme, že zdraví vašeho psa má přednost i před vašimi zdravotními problémy. Źe to, co investujete do zdraví svého čtyřnohého kamaráda byste pro sebe nevynaložili ani náhodou. Je tudíž logické, že od zvířecího doktora očekáváte okamžitou pomoc. Tím se dostáváme k meritu věci. Naší soudnosti. Proč? 

Uzdravení zvířete záleží na několika významných faktorech:  věku zvířete, stupni jeho vitality, a na míře jak moc je nemocné. V denním shonu většinou nemoc   s nebezpečím z prodlení zaregistruje jen málokdo. Do veterinární ordinace většinou přicházíme, když se stav psa zhorší natolik, že není  vyhnutí. Obvykle v době, kdy již choroba propukla na plno a zachvátila organismus. Očekávat, že veterinář je kouzelník by v tomto případě rozumné nebylo. Může zastavit postup nemoci a její léčení posunout až na krajní mez. 

Uvažujte! Tělu chvíli trvalo než vybočilo z rovnováhy a nějaký čas bude trvat, než ji znovu obnoví. Po podání injekce, léku proti bolesti, či supresivních léčiv můžeme u zvířete pozorovat okamžitou úlevu. Slavit by bylo předčasné. O opravdové vyléčení nejde! Přestanete-li zvířeti podávat léky, symptomy nemoci se pravděpodobně vrátí, a často bývají horší než před tím. Z toho plyne, že léčba onemocnění je běh na delší trať než se dalo předpokládat a šetřit na lécích se přitom nevyplácí. 

Vyléčit skryté oslabení znamená určit stádia a porozumět měnícímu se obrazu symptomů. Jen tak je možné  posoudit, zda zvolená léčba zabírá a zvířeti pomáhá. 

Náhle akutní onemocnění (je-li léčba účinná) může odeznět během pár hodin, jednoho nebo dvou dnů.  Naproti tomu u chronické nemoci se zdravotní stav zvířete mění jen velmi pomalu. Změna k lepšímu se tím pádem může ukázat za několik týdnů. Než se zvíře zotaví, ale může trvat i mnohem déle.