Obtížné potvůrky v kožichu psa

Datum:
17.8.2015 14:29

Co je dobré vědět, o blechách, všenkách a čmelících. 

Kdo by se chlubil tím, že má zablešeného psa? Nikdo!  Drobný hnědý cizopasník v kožichu psa není nic příjemného. Uvážíte-li, že blechy vynikají mimořádnými skokanskými schopnostmi není od věci držet se od zablešeného psa v uctivé vzdálenosti.  Blecha v pohodě  doskočí až na vzdálenost 1,5 m. Největší zablešení nastává v srpnu a září. K blechám, tak snadno přijdou i psi chovaní v úzkostlivé čistotě. 

Blechy

Blechy se živí krví svého hostitele, při sání vyvolávají bolestivá kousnutí. Kromě toho, že  psa znepokojují neustálým přebíháním v srsti mohou u některých jedinců vyvolat i rozsáhlé alergické změny. Při silné bleší invazi může psům vypadávat srst, objevit se chudokrevnost a zvíře může i vyhubnout. 

Psí blechy nejsou totožné s lidskými. To nevylučuje fakt, že občas mohou parazitovat i na člověku. Hodláte-li  s nebezpečným parazitem zatočit, vězte, že psa nestačí  odblešit. Musíme asanovat i prostředí v němž pes žije, abychom zničili i larvy. K vyčištění a desinfekci prostředí můžeme použít horkou vodou s přídavkem sody, či chloraminu.

Obtížné potvůrky v kožichu psa

 

Všenky

Cizopasník s širokou hlavou se neživí krví, ale povrchovými vrstvami lupů, odměšky mazových žláz a částmi chlupů. Čilý pohyb všenek v srsti psa, působí svědění. Psi se drbou, a může u nich dojít i k druhotnému poškození kůže. Všenky, které vyčešeme, mimo psí srst do týdne hynou. Při velké invazi všenek je dobré psa ostříhat a srst obsahující hnidy spálit. Léčení a asanace jsou stejné jako při zablešení. 

Čmelíci

Čmelíci normálně parazitují na drůbeži. Napadnout mohou i psa, který je s drůbeží ve styku. Objeví se u něj velmi svědivé záněty kůže. Prokázat čmelíky je obtížné. Ve dne tělo svého hostitele opouštějí a napadají ho opět v noci. Najdeme je, když si ve tmě na kůži psa posvítíme baterkou.

Léčení je podobné jako při zablešení. K dezinfekci prostředí se používají preparáty na bázi organofosfátů.