Psí neduhy plynoucí z nesprávné stravy

Datum:
6.2.2019 23:09
Autor:
Robert Panocha
Kategorie:
Výživa a krmení,

S nesprávnou výživou bývá spojen výskyt některých onemocnění, příkladně dysplazie kyčelních kloubů. Nedostatečná výživa bývá spojena s poruchami růstu, kvality srsti, snížením tělesné hmotnosti, snížením energie a snížením produkce žláz s vnitřní sekrecí. Přebytečná výživa se promítá ve zvýšení váhy, obezity a v zátěži oběhového systému.

Správná výživa psa je jedním z nejdůležitějších aspektů pro dosažení zdraví. Strava musí obsahovat dostatek kalorií, aby uhradila základní potřeby látkové přeměny. Ve vhodném poměru  potřebné množství bílkovin (nezbytných aminokyselin), tuků, sacharidů,vody,iontových solí, i vitamínů. U mladých psů musí být zohledněna přiměřeně zvýšená potřeba, která je podmíněna tím, že se tvoří nová tkáň. Rozdílné jsou požadavky organismu pokud je pes nemocný, při graviditě, laktaci apod. Pes je masožravec.

 

Tomu odpovídá vyvinuté, relativně krátké  trávicí ústrojí. Vlivem účinných trávicích procesů je pes schopen trávit i velké kusy masa. Žaludeční šťáva psa obsahuje až 0,5 % kyseliny solné, která působí při rozkladu bílkovin. Zastoupení bílkovin živočišného původu v poměru k potravě rostlinného původu se mění, podle požadavků organismu při růstu, odlišné teplotě, prostředí a výkonu. Odrazem správné výživy je dobrá kondice psa. Obecně lze říci, že krmná dávka by měla obsahovat 1/3 masa, 1/3 příloh a 1/3 zeleniny. Psi, kteří pracují mohou dostat větší díl masa. Pokud je krmná dávka co do objemu bohatá, ale potravě chybí základní složky u psa se projeví avitaminóza a deficit minerálních látek. Vyvážená potrava je bezprostředním ukazatelem zdraví. Co by měla obsahovat?

Maso

Je hodnotné svojí lehkou stravitelností, obsahem bílkovin, cukru, vitamínů a minerálních látek. Maso činí krmnou dávku chutnou.

Rostlinná potrava

Je hlavním dodavatelem škrobů, které představují zdroj energie. Rostlinná potrava obsahuje vlákninu a buničinu prospívající  zažívacímu traktu. Mezi nejvhodnější přílohy patří rýže, ovesné vločky, mrkev, těstoviny. Brambory bývají pro psa hůře stravitelné.

Voda

Třebaže pes vydrží dlouho hladovět bez dostatečného příjmu vody se neobejde. Voda působí jako rozpouštědlo látek přijatých v potravě. Voda je naprosto nezbytná pro zajištění pochodů látkové přeměny. Proto je zapotřebí , aby měl vždy k dispozici dostatek čisté pitné vody.

Optimální četnost krmení

Obecně platí, že malá štěňata krmíme často. Štěňata do 6 měsíců krmíme 3x denně. Do 12 měsíců věku 2x denně. Dospělého psa stačí krmit 1x denně.

Sklony zvířat k otylosti

Zvýšení tělesné hmotnosti, zesílení tukového polštáře vede ke snížení hybnosti, stíženému dechu a malé vytrvalosti. Jde o patologický stav, který je způsoben nadměrnou tvorbou tuku a jeho ukládáním. Možné příčiny, lze spatřovat především v nadměrném množství příjmu potravy a nedostatečném pohybu.

Skryté hrozby

Psí tlouštíci mají neúměrně zatížený cirkulační a cévní aparát. Skryté hrozby u nich představuje sklon k arteroskleróze, vysoký krevní tlak, cukrovka, dna. Obézní psi se bohužel nedožívají   vyššího věku. Pokud obezita není důsledkem jiného funkčního onemocnění, podstata příčiny tkví v nepoměru mezi přívodem živin v potravě a spotřebou energie.

Co okamžitě vyřadit z jídelníčku?

Sladká krmiva, tučné maso, uzeniny, knedlíky, rohlíky, chleba a další druhy pečiva. Zdraví psa volá po redukční dietě, kterou bychom měli konsultovat s veterinárním lékařem, který by měl doporučit i potřebnou dotaci vitamíny.