Nejdražší kamarád
1.12.2014 16:03
Vzpomínky lidí na 11. září 2001 jsou stále živé. V přímém důsledku teroristických útoků zahynulo 2996 lidí mezi kterými byli i dva Češi. V budovách Světového obchodního centra našlo smrt 2 603 lidí.
Severní věž byla v 8:46:31 zasažena jako první. Ve své kanceláři v 71. patře tehdy seděl i počítačový technik Omar. U nohou mu ležel jeho slepecký pes Dorado.
Letadlo zasáhlo budovu o 25 pater výše a Omar, neměl tušení, co se stalo. Slyšel tříštění skla křik a nářek lidí. Cítil horko a kouř, který mu vnikl do plic.
Nastalý chaos se snažil vyhodnotit. Došlo mu, že v návalu lidí, kteří se zoufale snažili zachránit únikem z budovy nemá šanci. Rozhodl se proto, zachránit alespoň svého kamaráda. Uvolnil Dorada a poslal ho pryč.
Domníval se, že dav lidí odnesl psa s sebou. Po chvíli, ale na koleně ucítil známý dotek čenichu. Věrný průvodce svého nevidomého pána neopustil. Vyvedl ho ke schodišti, kde Omara zahlédl jeho kolega.
S vodícím psem po levici a kolegou po pravici se Omarovi, na lidmi přeplněném schodišti, podařilo sejít sedmdesát pater budovy a dostat se na ulici. Krátce na to se mrakodrap zřítil.
„Za svůj život vděčím Doradovi, svému nejdražšímu kamarádovi,“ řekl později Omar Eduard Rivera, pro kterého bylo po náletu letadla nastalé peklo uvnitř budovy dvojnásobně hrozné.
Historie slepeckých psů sahá do poloviny 18. století. Pro výcvik slepeckých psů -průvodců vojáků, kteří přišli v důsledku zranění o zrak, byly za první světové války v Německu založeny školy. Podobně tomu bylo v Británii.
První škola „Seeing Eye“ v USA vznikla v roce 1929 v Morristownu ve státě New Jersey.
V roce 1934 byla v Británii založena Společnost slepeckých psů. Jejím posláním bylo poskytovat psy- průvodce a podobné služby k zajištění nezávislosti a důstojnosti slepců a lidí s oslabeným zrakem.