Klíšťová sezona dá o sobě brzo vědět…
18.3.2015 13:53
Připravit se na klíšťovou sezonu znamená nedat záludným klíšťatům šanci. Pomoci nám v tom může i vlaštovičníkový olej.
Vlaštovičník je vytrvalá bylina rostoucí v příkopech, u cest, na rumištích i na volné půdě. Ve farmaceutickém průmyslu jsou zejména alkaloidy rostliny využívány k výrobě různých léčivých přípravků. Rostlina má významné využití i ve veterinární praxi.
Léčivé vlastnosti vlaštovičníku jsou využívány i v lidovém léčitelství. Oranžovou šťávu vytékající ze zlomeného stonku rostliny naše babičky používaly na odstranění bradavic, pih a otlaků. Odvar vlaštovičníku se může použít jako postřik okrasných rostlin proti mšicím.
Vlaštovičníkový olej
V jednom z prvních ročníků Meduňky léčitel Josef Filip z Prahy poradil čtenářům účinný a ověřený recept na olej z vlašťovičníku proti klíšťatům, obtížným komárům a mouchám. Osvědčený, recept na vlaštovičníkový olej příliš času a práce, podle všeho nezabere.
Příprava:
Čerstvý vlaštovičník se propláchne vodou. Listy se stonky nastříháme do zavařovací sklenice a zalijeme slunečnicovým nebo jiným jedlým olejem.
Sklenici uzavřeme víčkem a necháme stát na okně, na slunci 8-10 dní. Obsah sklenice se přecedí, a slije do menších uzavíratelných lahviček.
Aplikace:
Olejem se doporučuje před procházkou v přírodě potřít ruce a nohy po kolena. V množství 50 ml vystačí jako ochrana proti klíšťatům pro tři osoby na celé léto.
Přírodní ochrana psů
Vlaštovičníkový olej se rovněž osvědčil jako ochrana psů. Připraveným olejem se mají zakapat na hřbetní části krku a ve spodní části těla. Psům ošetřeným vlaštovičníkovým olejem se prý klíšťata vyhýbají obloukem a funguje to bezvadně i bez dvojsečných chemických prostředků.