Kamenem úrazu zubní plak a kámen

Datum:
11.3.2015 15:14

Zuby psa mají svůj význam nejen při zpracování potravy. 

Štěňátka se rodí bezzubá. Dvacet osm mléčný zubů se jim

postupně prořezává do 6. týdne života. Do šestého měsíce by mělo dojít k výměně „mlíčňáků“ za trvalý chrup, který sestává ze 42 zubů. 

Se štěňátky je to jako s dětmi. Na pravidelnou zubní péči si musí postupně zvykat od mala. 

Boj s kartáčkem nahradíme „vatovými čistítky“ na které můžeme dát psí zubní pastu. Starší štěňata snesou speciální kartáček pro psy nebo měkký kartáček pro děti. Očista zoubků pejska by měla končit odměnou v podobě společné hry.  

 Kamenem úrazu zubní plak a kámen 

Smyslem pravidelného čištění zubů vašeho miláčka je prevence před vznikem zubního kamene. Ten se objevuje velmi často zejména u malých plemen. Jeho příčinou jsou zbytky potravy, které spolu s minerálními usazeninami ulpí mezi zuby a v zubních kapsách. Přispívají ke vzniku plaku. Při bakteriálním rozkladu dochází k zánětu dásní. Neodstraňování plaku ve svém důsledku vede ke vzniku zubního kamene! 

Příčinou vzniku zubního kamene mohou být i špatně uložené zuby, nekvalitní potrava a nedostatek tvrdých věcí na procvičování zubů a dásní. 

Pravidelnou péčí o chrup svého psa můžeme předejít nepříjemným zdravotním problémům onemocnění dásní a uvolňování zubů, které nakonec vypadnou. Péči o zuby spojenou se zábavou a chuťovým požitkem dobře doplní kosti z bůvolí kůže, sušené vepřové ouško nebo třeba uvařená volská oháňka. Jako přirozený kartáček může posloužit i syrová zelenina např. mrkev. 

Periodontitida

Nemoc ozubice nezničí zuby psa přes noc. Může trvat měsíce i roky. Vážnou komplikací je vznik abscesů, které zničí kořen zubu. U zvířete s  nemocí ozubice dochází ke krvácení z dásní, může nadměrně slinit, ztrácí chuť k jídlu. Na zubech má hnědé nánosy zubního kamene. Některé zuby mohou být uvolněné, což psovi způsobuje bolest při kousání. Stav vyžaduje dentální zákrok s následnou domácí péčí.