Jdeme se nechat očkovat…
27.2.2015 10:03
Očkování má po určitou dobu zvířata chránit před přenosnými nemocemi.
Prevence spočívá podávání slabých bacilů, které nemoci způsobují. Do těla je prakticky vpravena „živá vakcína“. Její organismus vroste do tkání zvířete a vytvoří „mini- nemoc“, která simuluje imunitní odezvu.
Očkování ovlivňuje imunitní systém psa. V těle se vytváří
protilátky, díky kterým se má zvíře později ubránit onemocnění, proti kterému byl očkován.
Psi se očkují jednak proti infekčním onemocněním, které je přímo ohrožují: psinka, parvovoviróza, leptosoiróza, infekční zánět jater, borelióza, psinkový kašel atd., a v rámci povinného očkování proti vzteklině.
Majitele by měla zajímat nejen obecná pravidla , ale i plán, kdy a proti čemu má nechat svoje zvíře očkovat, včetně rizikových faktorů..
Očkování má svá pravidla:
- Očkovat by se měl pouze zdravý pes. Štěně by se mělo nechat před očkování řádně odčervit. Mezi odčervením a očkováním jen nutné dodržet alespoň deseti denní rozestup, týká se i dospělých zvířat.
- Po očkování by neměl být pes týden vystavován námaze.
- Zvolená očkovací látka musí odpovídat věku očkovaného zvířete.
- Datum provedeného očkování s typem použité vakcíny a podpisem veterinárního lékaře musí být zaznamenáno do očkovacího průkazu zvířete.
Od věci zřejmě není vědět víc. Příkladně to, že „mrtvé nebo-li inaktivované vakcíny“ jsou obecně bezpečnější, vzhledem k tomu, že nemohou v těle růst. Že ideální reakci tzn.produkci protilátek a imunity může narušit očkování příliš mladého zvířete, nemocného, či podvyživeného psa anebo jedince, jehož imunitní systém byl oslaben chorobou, vrozenou dispozicí nebo podávanými léky. V době očkování by zvíře nemělo užívat např. kortikosteroidy. Důvod? Oslabují imunitní systém a obranyschopnost organismu. (Očkovací látka chce v těle vybudit silnou reakci proti podanému mikroorganismu.)
Přestává být tajemství, že účinnost očkovací látky záleží na mnoha činitelích. Na povrch vyvěrají i důkazy o škodlivých důsledcích očkování nejen ve vztahu k chronickým onemocněním, o kterých si podrobněji povíme příště.