Jak krmit březí fenu
17.2.2015 12:07
Pravidla výživy feny, budoucí matky pod drobnohledem.
Leží vám na srdci úspěšný chov, zdraví matky a jejích potomků?
V tom případě by vás mohlo zajímat, čím krmit, březí fenu, na na co je třeba dávat pozor, a čeho se vyvarovat.
Na počátku březosti může fena trpět nevolností a ranním zvracením. Třebaže jde o přirozené chování měli bychom ho sledovat. V prvních týdnech březosti rostou plody velmi pomalu a stravovací zvyklosti feny se v této době téměř nemění. Na počátku 5. týdne bychom měli začít zvyšovat množství krmiva o 10-15% týdně až do konce gravidity.
Březí fena by měla dostávat vysoce kvalitní potravu. Lehce stravitelné a na proteiny bohaté maso. V jídelníčku by neměly chybět ryby (losos) kuřecí a hovězí maso, za odměnu občasně dršťky (bachor, kniha). K tomu za studena lisované oleje (lososový, pupalkový, konopný), a potraviny, které nenadýmají a jsou lehce stravitelné. Do zeleninové kaše můžeme příkladně přidávat rýži, jáhlové vločky apod.
Feny, které dostávaly krmení jednou nebo dvakrát denně, by měly nejpozději od 2. měsíce gravidity dostávat více menších porcí. Důvody jsou nasnadě. Děloha matky s plody nyní zabírá větší část v břišní dutině, což žaludku brání, aby se roztáhl obvyklým způsobem. Ke konci březosti bychom měli rozhodně upustit od krmení kostmi, abychom předešli a zabránili zácpě. Březím fenám by neměla být podávána čerstvá hovězí játra a rybí tuk. V době březosti fen přistupujeme velmi citlivě i k bylinkám. Příkladně čerstvou rozmixovanou bazalkou pomáhající při trávení a povzbuzující tvorbu mléka je možné obohatit jídelníček od 3. měsíce a během kojení. Totéž platí o čerstvé bylince na podporu trávení, kterou je řeřicha zahradní. Do krmení ji můžeme v rozumné míře přidávat od 3.měsíce.
Při průjmu a problémech trávicího traktu psům pomáhají čerstvé nebo sušené listy maliníku, které navíc čistí krev.
Pozor! Listy maliníku mají, jak známo uvolňující účinek na děložní svaly. Mohou díky tomu trochu usnadnit samotný porod. Podáváme je pouze v posledních dnech před porodem, v žádném případě během březosti, neboť by mohlo dojít k předčasnému otevírání děložního hrdla.