Jak chránit psa proti tetanu?

Datum:
8.5.2014 04:11

Bakterie Clostridium tetani způsobuje ztrnutí šíje…Bakterie Clostridium tetani vylučuje velmi jedovatý toxin, který způsobuje poruchy pohybové a nervové soustavy.Vlastní bakterie žije v půdě, zejména hnojenou chlévskou mrvou.Vyskytuje se však i na mnoha jiných místech. Do těla se dostává.

Jakoukoliv rankou, která nebezpečným bakteriím otevírá cestu. 

Očkování

Pravidelné očkování psů proti tetanu se neprovádí. Na rozdíl od lidí jsou proti tetanu poměrně odolní.

O očkování je možné uvažovat u zvířat, která jsou ve stálém styku s koňmi, skotem nebo jinými domácími zvířaty. Očkují se tak někteří honáčtí psi nebo hlídači ve stájích. 

Projevy tetanu

Inkubační doba může trvat několik dnů i týdnů.Pes mívá zvláštní výraz plynoucí ze strnulosti obličejových svalů. Následně se projeví nápadné držení hlavy a krku s obtížnou chůzí.

Zvíře je přecitlivělé. Každý zvuk u něj vyvolává křeče. Má nepřirozený postoj. Projevují se potíže při otevírání tlamy a zvláštní držení uší. Chůze psa je strnulá. Dýchání a činnost srdce jsou zrychlené.

Léčba a prevence

Nákaza tetanem může končit i smrtí. Léčba vždy vyžaduje odbornou, intenzivní péči. V počátečním stádiu nemoci bývají výsledky po nasazení antibiotik a léčiv uvolńujících křečovité stavy uspokojivé.

Nejlepší ochranou před bakterií Clostridium tetani je důkladná desinfekce s ošetřením sebemenší ranky. V případě, že k poranění psa došlo na pastvině, kde se pohybují koně, skot nebo jiná zvířata je vhodné použít injekci tetanového antitoxinu. Ta psa, ale chrání jen po dobu několika týdnů.